صنعت پلی اتیلن
نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

ساخت داربست نانوپلیمری برای بازسازی سیستم عصبی در پژوهشگاه رویان

Royan

پژوهشگران پژوهشگاه رویان در مطالعات جدید خود توانستند داربست های نانویی به روش الکتروریسی تولید کنند که جهت باز سازی سیستم های عصبی مناسبند. روش‌هاي مهندسي بافت بر مبناي تركيب داربست‌هاي پليمري و سلول‌ها استوار هستند.
محمدحسین نصر اصفهانی رییس پژوهشگاه رویان در اصفهان در گفتگو با مهر گفت: روش‌هاي مهندسي بافت كه بر مبناي تركيب داربست‌هاي پليمري و سلول‌ها استوار هستند، دريچه هاي جديدي به سوي ترميم و بازسازي سيستم عصبي باز كرده اند.

وی عنوان کرد: در یکی از مطالعات جدید ما در پژوهشگاه رویان، داربست هاي نانوالياف مخلوط پلي هيدروكسي بوتيرات و پلي هيدروكسي بوتيرات والرات در نسبت هاي مختلف و توسط روش الكتروريسي توليد شدند و سپس پتانسيل آنها جهت بازسازي غلاف ميلين توسط سلولهاي شوان (سلول هایی که به طور طبيعي در دست و پاي انسان وجود دارند و در حقيقت سلول هاي نگهدارنده اعصاب هستند) مورد بررسي قرار گرفته است.

نصراصفهانی اظهار داشت: نتايج آناليز حرارتي DSC و طيف سنجي رامان (طیف سنجی بيناب نمايی رامان مطالعه نوعی از برهمکنش بین نور و ماده است که در آن نور دچار پراکندگی غیرالاستیک می‌شود) نشان دادند كه با افزايش نسبت پلي هيدروكسي والرات در مخلوط ها، دماي ذوب، دماي تبديل شيشه اي و ميزان بلورينگي داربست ها كاهش پیدا می کند.

رئیس پژوهشگاه رویان در اصفهان با بیان اینکه داربست هاي آرايش يافته و آرايش نيافته مخلوط 1:1 پليمرهاي فوق كه حاوي 10% كلاژن نوع 1 بودند، توسط روش الكتروريسي توليد شدند، اظهارداشت: این داربست ها به عنوان داربست كشت سلول هاي شوان به كار رفته اند.

وی در این خصوص توضیح داد: به طور كلي سلول هاي شوان روي سطح داربست هاي آرايش يافته مورفولوژي دوقطبي نرمال خود را حفظ كردند و در جهت آرايش يافتگي نانوالياف جهت گيري كرده اند، در حاليکه روي سطح داربست هاي آرايش نيافته چند وجهي باقي مانده بودند.

نصر اصفهانی با اشاره به اینکه توسط آناليز پردازش تصويري نيز ميزان آرايش يافتگي سلول ها روي سطح داربست ها مورد بررسي قرار گرفت افزود: افزودن كلاژن به مخلوط پليمري نيز منجر به افزايش ميزان تكثيرپذيري سلولهاي شوان در روز چهاردهم، افزايش بيان GDNF در روز هفتم و افزايش ميزان رهايش NGF در روز ششم پس از كشت شد.

منبع :  ایران پلیمر

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

Social Icons

polyethylene industry

سایت صنعت پلی اتیلن دانشنامه و پایگاهی با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت لوله پلی اتیلن را برای استفاده عموم گردآوری نموده به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت لوله پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای دانشنامه لوله پلی اتیلن مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.