صنعت پلی اتیلن

نشانه تمدن ، پلاستیک ؟

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

نشانه تمدن ، پلاستیک ؟

 

Plastic-1

گروهی تحقیقاتی متشکل از محققان آمریکایی و کانادایی به سرپرستی پاتریشیا کوروران، اصطلاح تازه‌ای به علم زمین‌شناسی افزودند: پلاستیگلومراته (Plastiglomerate). آنها موفق به کشف 167 پاره سنگ عجیب، با اندازه‌هایی از 2 تا 22.5 سانتی‌متر در یکی از سواحل دور افتاده جزیره بزرگ هاوایی شدند: پلاستیک آب شده مرکب با سنگ مرمر، شن، خرده‌چوب، زغال چوب و مواد دیگر.

این کلوخه ها وقتی تشکیل شده اند مردم به ساحل رفته و آتش درست کرده اند. این آتش پلاستیک را آب کرده، پلاستیک به سنگ مرمر، شن، تکه های مرجانی و دیگر مواد طبیعی چسبیده و سنگ های پلاستیک ساخته شده است.

اما ربط این خب به حیات فرازمینی چیست؟ خب، از آنجا که پلاستیک خیلی آهسته تجزیه می شود، می توان از آن به عنوان یک علامت تعیین کننده برای شناخت تمدن های پیشرفته یاد کرد. روی زمین، این مواد مصنوعی را می توان نقطه عطفی در دوران انسان محور دانست؛ یعنی دورانی که تاثیر فعالیت بشر بر محیط اطراف رو به فزونی گذاشته است. از آنجا که میکروب ها پلاستیک را خیلی آهسته تجزیه می کنند (که در بعضی موارد شاهد ذره ای تجزیه هم نیستیم)، می توان این سنگ های پلاستیک را روی زمین تا میلیون ها سال حفظ کرد. مقدار زمان ماندگاری اما رابطه ای مستقیم نه تنها به شرایطی که پلاستیک تحت آن خاک شده که با نوع پلاستیک دارد. فکرش دور از ذهن نیست که امکان ماندگاری پلاستیک در برخی محیط های کهکشانی تا میلیاردها سال ممکن باشد. اگر چنین باشد، با پیدا شدن این نوع سنگ در سیارات دیگر، می توان به وجود تمدن هایی که خیلی قبل در آنجا می زیسته اند، پی برد.

در صورتی که چنین علامتی را در سیاره ای دیگر بیابیم، قادر خواهیم بود اطلاعات باارزشی در ارتباط با تمدنی که آن را به جا گذاشته اند به دست بیاوریم. در پلاستیگلومراته هایی که از ساحل هاوایی به دست آمدند قطعاتی از لوازم ماهیگیری دور انداخته مثل تور، لوله های صدف خالی کن، بویه دریایی (شناورهای راهنمای قایق ها)، انواع قوطی خوراکی و نوشیدنی، تکه های صمغ و مقدار فراوانی تکه های رنگی پلاستیکی مشاهده می شد.

بنابر قواعد، هر ترکیبی که در مواد معدنی طبیعی یافت نشود را می توان به عنوان یک نشانه زیستی کاربردی متصور شد. پلاستیک ها تقریبا در همه شرایط محیطی از ثباتی قابل توجه برخوردارند، بخصوص اگر با انواع موادی چون سنگ پوشیده شده باشند که در مقابل نور فرابنفش از آنها حفاظت کنند.

هدف نهایی ستاره زیست شناسی، یافتن تمدنی فرازمینی است که هم از حیث تکنولوژی پیشرفته باشد، هم در قید حیات. در سیاره ما، عصر انسان محور حدودا 250 سال قدمت دارد؛ بنابراین تقریبا بعید است فرهنگی دیگر در همسایگی کهکشانی ما از سطح تکنولوژی برابری برخوردار باشد. شاید خالی از فایده نباشد که دنبال منظومه های خورشیدی با عمری میلیاردها سال بیشتر از سیاره خودمان باشیم و زمانی که دست به این کار بزنیم، باید حواسمان به پلاستیگلومراته ها باشد.

منبع : airspacemag / مترجم : سیاوش شهبازی

محقق لوله پلی اتیلن

امروزه سيستم هاي لوله کشی پلی اتیلن (HDPE) در حوزه وسیعی از خطوط لوله شهری، صنعتی، دریایی، حفاری، دفن زباله و کشاورزی به کار می روند. کاربرد مطلوب لوله‌های پلی اتیلن در موقعیت هایی چون سطح زمین،حالت مدفون، شناور و سطوح زیر دریا آزمایش و به اثبات رسیده است.

لوله پلی اتیلن قابلیت انتقال آب آشامیدنی، فاضلاب، موادشیمیایی،دوغاب و پسماندهای خطرناک و گازهای فشرده را دارد.

وب سایت: www.parsethylene.com

2 نظرات

  • لینک نظر سالار کوشا سالار کوشا دوشنبه, 10 اسفند 1394 09:45

    اگر بازیافت پلاستیک و دیگر مواد پلیمری به صورت کاملا جدی انجام شود میتوان گفت که مواد پلیمری نجات دهنده انسان, زمین و محیط زیست هستند در غیر این صورت شک نکنید که باعث نابودی و زوال انسان و محیط زیست میشود

  • لینک نظر لوله پلی اتیلن لوله پلی اتیلن دوشنبه, 10 اسفند 1394 09:05

    مواد پلیمری و پلاستیکی خود از نشانه های پیشرفت میباشند و همچنین بکارگیری این مواد باعث پیشرفت و تعالی برخی محصولات و کارکرد آنها شده است . پرینترهای سه بعدی , لوله پلی اتیلن, منهول ها و پوشش های ساختمانی و .... از این دست موارد هستند

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

Social Icons

polyethylene industry

سایت صنعت پلی اتیلن دانشنامه و پایگاهی با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت لوله پلی اتیلن را برای استفاده عموم گردآوری نموده به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت لوله پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای دانشنامه لوله پلی اتیلن مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.