صنعت پلی اتیلن
نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

نانوذرات پلیمری برای جلوگیری از خونریزی به کمک می آیند

nano-polymer

محققان نانوذرات پلیمر حاوی پوشش پپتیدی ساختند که می‌تواند خونریزی را در ناحیه آسیب دیده بند آورد. آزمایش های پیش‌بالینی انجام شده روی این دارو موفقیت آمیز بوده است.
ستاد ویژه فناوری نانو اعلام کرد، محققان آزمایش‌های پیش‌بالینی روی نانوذرات منعقدکننده مصنوعی خون انجام دادند که نشان می‌دهد این نانوذرات می‌توانند شانس زنده ماندن افرادی را که دچار خونریزی شده‌اند را تا 95 درصد افزایش دهند؛ این در حالی است که هیچ نشانی از عوارض جانبی در بیمار دیده نمی‌شود. 79 درصد از مصدومان میدان جنگ در اثر انفجار مجروح شده‌اند که بسیاری از آن‌ها جان خود را به دلیل جراحات از دست می‌دهند.
این پلاکت‌های مصنوعی به پلاکت‌های طبیعی خون کمک می‌کنند تا فرآیند بند آمدن خونریزی تسریع شود. با این کار شانس زنده‌ ماندن مجروحان جنگی و مصدومان سوانح رانندگی و دیگر افرادی که دچار خونریزی شدید شده‌اند افزایش می‌یابد.
آزمایش‌های بالینی این پروژه توسط محققان دانشگاه کیس‌وسترن انجام شده است. ارین لاویک از محققان این پژوهش می‌گوید: «این نانوذرات جدید می‌تواند شانس زنده‌ ماندن را در دراز مدت و کوتاه مدت افزایش دهد. دغدغه‌ای که در اینگونه روش‌ها وجود دارد این است که مواد خارجی می‌توانند در بند آمدن خون دخالت داشته باشند اما ما نشان دادیم که در این روش چنین مسئله‌ای وجود ندارد.». این گروه نشان دادند بعد از گذشتن سه هفته از استفاده‌ی این نانوذرات هیچ اثر جانبی در اثر استفاده از آن‌ها بوجود نیامده است.
در حوادث نظامی و غیرنظامی، با وارد شدن آسیب به بدن، خونریزی اغاز شده که معمولاً به شکل غیرقابل کنترلی در می‌آید. این خونریزی غیرقابل کنترل مرگ افراد زیادی از 5 تا 44 سال در آمریکا را در پی دارد. در حالت طبیعی، پلاکت‌های خون به محل بریدگی آمده و موجب لخته شدن خون می‌شوند این در حالی است که در جراحات شدید، پلاکت‌ها توان ممانعت از خونریزی را ندارند. تزریق خون یا ماده‌ای موسوم به فاکتور هشت می‌تواند به بند آمدن خون کمک کند اما به دلیل نیاز به وجود یخچال و گران بودن فاکتور هشت، این روش در جنگ قابل استفاده نیست.
این گروه تحقیقاتی نانوذرات کروی ساخته‌‌اند که دارای بازوی پپتیدی بوده که قادر به واکنش با پلاکت‌های خون در ناحیه آسیب دیده است. با این کار لخته شدن خون به سادگی انجام می‌شود. پلیمر مورد استفاده در این پژوهش مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا است.
نتایج این پژوهش در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است 

منبع :  ایران پلیمر

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

Social Icons

polyethylene industry

سایت صنعت پلی اتیلن دانشنامه و پایگاهی با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت لوله پلی اتیلن را برای استفاده عموم گردآوری نموده به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت لوله پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای دانشنامه لوله پلی اتیلن مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.