صنعت پلی اتیلن
نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(202 آرا)

اتصالات پلی اتیلن

 

اتصالات پلی اتیلن و انواع آن در خطوط انتقال لوله پلی اتیلن کاربردهای فراوانی دارند. اتصالات پلی اتیلن در تمامی خطوط لوله پلی اتیلن استفاده دارند و هیچ خطی بدون اتصالات نمیتواند کامل باشد. در این مطلب اول به بررسی اتصالات پلی اتیلن و شیوه‌ی خرید و انتخاب اتصالات مناسب پرداخته می‌شود و در ادامه به معرفی انواع اتصالات پلی اتیلن میپردازیم.

اتصالات پلی اتیلن در خطوط لوله وظیفه اتصال لوله پلی اتیلن به لوله‌های دیگر و شیر آلات را برعهده دارند زانویی پلی اتیلن , سه راهی پلی اتیلن , کاهنده پلی اتیلن , فلنج پلی اتیلن و انواع اتصالات سفارشی ؛ تمامی این اتصالات جهت با روشهای خاصی به لوله متصل میشوند که به آن خواهیم رسید . اول از همه اتصالات با کیفیت و مناسب اتصالاتی است که با لوله پلی اتیلن همخوانی کاملی داشته باشد و پلی اتیلن بودن هر دو قسمت کافی نیست , لوله اگر گرید PE100 است اتصالات نیز باید گرید PE100 باشد و اگر یکی از طرفین گریدش متفاوت باشد در آینده حتما به مشکل برمیخورد و دچار ترکیدگی میشود . اما این تمام ماجرا نیست و باید مواد اولیه نیز یکی باشند تا بافت مولکولی آنها نیز یکی باشد یعنی اینکه اگر لوله از مواد بروج باشد اتصالات نیز از مواد بروج باشد و یا اگر لوله از مواد پلی اتیلن سفید باشد که مستربچ دارد , اتصالات نیز از همان جنس باشد. جهت این منظور باید لوله و اتصالات را از یک کارخانه تهیه کنید که هم تولید کننده لوله باشد و هم تولید کننده اتصالات و از همان لوله پلی اتیلن اتصالات مورد نیاز پروژه شما را نیز تولید کنند تا به بهترین کیفیت در اتصالات دست پیدا کنید .این نکته را در نظر داشته باشید که فرآیند تولید اتصالات نیز باید طبق استاندارد باشد و جوش و برش آنها طبق استانداردها و جداول معتبر و مورد تائید همچون استاندارد DIN 16963 باشد.

کیفیت اتصالات پلی اتیلن امری بسیار مهم در روند بهره‌برداری از خط لوله شما است و اگر اتصالات از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد اطمینان داشته باشید که بسیار سریع دچار مشکلات بسیاری خواهید شد. در ایران متاسفانه روی خرید لوله پلی اتیلن حساسیت نشان میدهند و تمامی بازرسی‌های لازم را انجام میدهند که از کیفیت لوله‌ها اطمینان داشته باشند اما این حساسیت در مورد اتصالات وجود ندارد و پیمانکاران جهت تهیه اتصالات به فروشگاه‌های متفرقه رجوع میکنند و اقلام بدون شناسنامه که با مواد ضایعاتی تولید شده‌اند را تهیه میکنند که این کار بسیار اشتباه است.

اتصال لوله پلی اتیلن به اتصالات و دیگر لوله‌های پلی اتیلن با استفاده از جوش موجب تشکیل اتصالات بدون نشتی می‌شود که استحکام آنها همانند لوله و یا حتی قویتر از آن است.استفاده از جوشکاری در کاربردهای شهری موجب حذف نقاط نشتی احتمالی می‌شود که این نقاط در سایر انواع لوله‌ها مانند لوله‌های PVC یا آهنی ضمن استفاده از اتصالات نری- مادگی متداول در هر 3 تا 6 متر وجود دارند. درهمه این اتصالات نری- مادگی از واشرهای لاستیگی استفاده میشود که در طول زمان دچار استحلاک می‌شوند و احتمال نشتی پیدا میکنند, به همین دلیل میزان نشتی قابل قبول آب در آنها 10 درضد یا بیشتر است اما این میزان در لوله‌های پلی اتیلن با توجه به امکان استفاده از جوش , به طور نسبی صفر است.به علاوه نقاط جوش خورده پلی اتیلنی خاصیت خود مهاری دارند که ضمن حفظ یکپارچگی اتصالات, باعث حذف نیاز به مهارکننده‌های ضربه گران‌قیمت و یا بلوک‌های ضربه‌گیر می‌شود.با وجود مزایایی که روش اتصال جوش لب به لب دارد , مهندسان راه‌های دیگری هم برای اتصال لوله‌های پلی اتیلن در اختیار دارند که از جمله آنها میتوان از الکتروفیوژن و اتصالات مکانیکی نام برد.

انواع اتصالات پلی اتیلن

اتصالات پلی اتیلن با توجه به کاربرد خط لوله پلی اتیلن میتواند متفاوت باشد و همچنین انتخاب نوع اتصالات نیز به سایز لوله و شیرآلات بستگی دارد. به عنوان مثال جهت شبکه گازرسانی اتصالات الکتروفیوزن و جهت سیستم‌های آبیاری اتصالات پیچی مورد استفاده قرار میگیرد . اما این به این معنا نیست که تنها از اتصالات نام برده میتوان استفاده کرد , میتوان از تمامی اتصالات برای تمامی کاربردها استفاده نمود اما این کار فنی و شاید در برخی مواقع مقرون بصرفه نباشد.

اتصالات مایتری

اتصالات پلی اتیلن مایتری یا اتصالات سفارشی با تکنیک جوش لب به لب و از لوله پلی اتیلن تولید میشود. این اتصالات بالاترین کیفیت اتصالات را دارا می‌باشند و در تمامی سایزها قابل تولید هستند. اتصالات مایترب را اگر از خود لوله استفاده شده در خط تولید کنند بالاترین ضریب اطمینان و کیفیت را دارا خواهد بود.و این اتصالات جهت استفاده تمامی کاربری‌ها قابل استفاده است.

اتصالات الکتروفیوژن

اتصالات الکتروفیوژن جهت پروژه‌های گازرسانی مورد استفاده قرار میگیرند . این اتصالات هزینه بالایی دارند و در خطوط و مکانهایی که ضریب امنیتی بالایی مورد نیاز است استفاده میشوند. تنوع اتصالات الکتروفیوژن زیاد نیست و بیشتر تا سایزهای 560 و 630 تولید میشود , البته که سایزهای بالاتر آن نیز موجود است اما بسیار هزینه‌بر خواهد بود

اتصالات پیچی

اتصالات پیچی پلی اتیلن عمدتا در شبکه‌های آبیاری در سایزهای کوچک مورد استفاده قرار میگیرد , سهولت نصب و تسریع در بهره‌برداری از خط لوله از مزیت‌های این اتصالات است . اتصالات پیچی عمدتا از مواد ضایعاتی تولید میشوند و عمر کمتری دارند و بهتر است آنها را در زیر خاک و برای مصارف نه چندان مهم استفاده کرد.تنوع اتصالات پیچی پلی اتیلن بسیار زیاد است و برای هر منظوری یک قطعه و اتصال پیچی تولید و در بازار پلی اتیلن عرضه شده است.

اتصالات تزریقی

اتصالات تزریقی پلی اتیلن میتواند گزینه مناسبی جهت پروژه‌هایی باشد که از اهمیت بالایی برخوردار نیستند و بیشتر جهت آبیاری و انتقال فاضلاب کاربرد دارند. فرآیند تولید اتصالات تزریقی به شکلی است که بر چگونگی تولید نمیتوان نظارت کافی داشت ممکن است اتصالات تولید شده اصطلاحا کرمو باشد و این اتصالات خط را با مشکل مواجه کنند. قیمت اتصالات تزریقی بسیار پائینتر از انواع دیگر اتصالات است و این اختلاف قیمت از نوع مواد اولیه آنها است که عمدتا از مواد بازیافتی و ضایعات است.استفاده از اتصالات تزریقی پیشنهاد نمی‌شود و تا جایی که امکان دارد از این نوع اتصالات استفاده نشود بهتر است. در پروژههای صنعتی بزرگ بارها دیده شده است که برای پائین آوردن هزینه‌ها از این اتصالات استفاده نمودند که پس از مدتی این اتصالات دچار مشکل شدند و مجددا مجبور به انجام هزینه جهت تهیه اتصالات مایتری و مناسب شدند که در مجموع هزینه آنها را بسیار بالا برده است.

آزمون اتصالات پلی اتیلن

در صورت نیاز به آزمون اتصالات به صورت اختصاصی و جدا از خط لوله پلی اتیلن , معمولا برای سیازهای بزرگتر از 1000 میلیمتر قابل انجام می‌باشد. در این صورت سطح مورد نیاز جهت آزمون با آب معادل 1 متر طول لوله محاسبه می‌گردد.در صورت عدم تعیین توسط طراح, الزامات آزمون با فشار 50 کیلیو پاسکال در کف لوله می‌بایست انجام پذیرد و شرایط ازمون با هوا به طور جداگانه مشخص می‌گردد.

 

 

اتصالات دوجداره کاروگیتpolyethylene-fitting-02

 

2 نظرات

 • لینک نظر علیرضا حسن زاده علیرضا حسن زاده شنبه, 17 آذر 1397 09:04

  پرسشی داشتم اگر ممکن است پاسخ دهید
  در ساخت و تولید اتصالات پلی اتیلن آیا فشار , زمان و حرارت دستگاه جوش پلی اتیلن با جداول و دستورالعمل‌های اتصال لوله پلی اتیلن متفاوت است ؟ یا اینکه تنها برش و زوایا متفاوت است و باقی مشخصات و روشها یکی است ؟؟؟

 • لینک نظر سروش رضایت سروش رضایت شنبه, 17 آذر 1397 09:00

  ضمن عرض تشکر از متن خوبتان , لطفا استانداردهای اتصالات پلی اتیلن اعم از استاندارد ملی INSO 18648 و استاندارد ISO 12176-1 را در سایت قرار دهید و همچنین ترجمه و جداول استاندارد اتصالات پلی اتیلن DIN16963 تمامی قسمتها را نیز منتشر کنید و لطفا آخریم ویرایش استانداردها باشد
  در انتها تشکر میکنم

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

Social Icons

polyethylene industry

سایت صنعت پلی اتیلن دانشنامه و پایگاهی با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت لوله پلی اتیلن را برای استفاده عموم گردآوری نموده به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت لوله پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای دانشنامه لوله پلی اتیلن مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.