صنعت پلی اتیلن
نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

کاربردهای لوله پلی اتیلن 

لوله پلی اتیلن تک جداره

کاربردهای لوله پلی اتیلن هر روزه در حال بیشتر شدن است و با توجه به مشخصات منحصر بفرد و استثنایی لوله‌های پلی اتیلن کاربرد این لوله‌ها در پروژه‌های مختلف با کاربری‌های متفاوت در حال بیشتر شدن است. 

کاربرد لوله‌های پلی اتیلن در پروژه‌هایی که شرایط محیطی بسیار سخت و خشن مانند کاربرد در دریا , در مناقط بسیار سرد روز به روز در حال پیشرفت است و استفاده از لوله‌های پلی اتیلن نوعی سرمایه گذاری محسوب میشود .کیفیت بالای لوله‌های پلی اتیلن در طول زمان طولانی نیاز به تعمیرات و تعویض لوله‌ها را به صفر میرساند و از همین رو استفاده از این لوله‌هعا بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.

کاربرد لوله پلی اتیلن میتواند متفاوت باشد در سیستم‌های جمع آوری فاضلاب از لوله دوجداره کاروگیت و در صورت نیاز از لوله تک جداره پلی اتیلن استفاده میشود و در انتقال سیالات تحت فشار از لوله پلی اتیلن تکجداره استفاده میشود . از لوله‌های پلی اتیلن تنها برای انتقال سیالات مختلف استفاده نمیشود و از آنها برای هوارسانی و پل سازی نیز استفاده میشود و از برخی انواع لوله پلی اتیلن برای کارخای عمرانی به غیر از انتقال سیالات استفاده‌های فراوانی می‌شود.

لوله‌های پلی اتیلن (HDPE Pipe) جایگاه خود را در صنعت راه‌آهن بدست آورده‌اند و دامنه‌ی کاربرد انواع لوله‌های پلی اتیلن به سرعت در حال افزایش می‌باشد.

کاربردهای عمومی لوله پلی اتیلن 

کاربرد لوله و اتصالات پلی اتیلن در پروژه‌های آبرسانی

لوله‌های پلی‌اتیلن با توجه به عدم خوردگی و عدم رسوب گذاری می‌تواند هزینه‌های اجرا و تعمیر و نگهداری تاسیسات شهری وشبکه انتقال آب شرب را بسیار کاهش دهد.

کاربرد لوله پلی اتیلن در انتقال فاضلاب و پساب‌ها

لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن با خواص ضد خوردگی و مقاومت در برابر انواع مواد شیمیائی راه حل مناسبی برای جمع آوری و انتقال سیالات فاضلابی است. خوردگی، زنگ‌زدگی و آلودگی خاک از مهمترین دلائل جمع‌آوری آب و فاضلاب‌های صنعتی است .

کاربرد لوله پلی اتیلن در سیستم اطفاء حریق نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها

لوله پلی اتیلن در سیستم آتشنشانی پتروشیمی‌ها و  پالایشگاهها در سالهای اخیر , کارایی خود را اثبات نمودند و لوله و اتصالات پلی اتیلن,  به انتخاب اول پیمانکاران و کارفرمایان تبدیل شده است.

کاربرد لوله پلی اتیلن در لایروبی

لوله لایروبی پلی اتیلن از جدیدترین و آخرین کاربردهای متنوع لوله پلی اتیلن می‌باشد. لوله‌های پلی اتیلن به دلیل داشتن مزایای فراوان و مقاومت بالای مکانیکی و شیمیایی بهترین انتخاب برای سیستم‌های انتقال سیال در پروژه‌های لایروبی می‌باشد.

 کاربرد لوله و اتصالات پلی اتیلن در آب دریا

از ابتدای دهه 1960 لوله‌های پلي اتيلنی به طور فزاينده‌ای جهت كاربردهای دريایی مورد استفاده قرار گرفته اند. تخليه سيال، انتقال سيال از زير رودخانه يا درياچه و گرفتن آب شيرين و شور عمده‌ترين كاربردهای لوله‌های پلي اتيلن در دريا میباشند. علاوه بر كاربردهای اصلي ذكر شده ممكن است در مواردی همچون خطوط لوله موقت شناور روی سطح آب و نصب بر روی زمين‌های باتلاقی استفاده گردد.

کاربرد لوله و اتصالات پلی اتیلن در کاورینگ کابل و فیبر نوری

لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن در کاورینگ کابل های برق , مخابرات و فیبرهای نوری باعث کاهش هزینه‌های اجرا و سرعت نصب و راه‌اندازی این خطوط می‌شود .

کاربرد لوله پلی اتیلن در گازرسانی

با توجه به مشخصات گازطبیعی استفاده از لوله‌های پلی اتیلن در سیستم‌های انتقال گاز یکی از اولین کاربردهای این لوله در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می‌باشد.

کاربرد لوله پلی اتیلن در معدن

لوله و اتصالات پلی اتیلن در خطوط دوغاب، گودال و آبگیری معدن، حمل و نقل و آب , شستشوی ذغال سنگ و مواد شیمیایی در عملیات معدن استفاده می‌شود. لوله و اتصالات پلی اتیلن در سخت‌ترین شرایط عملیاتی معادن سراسر ایران و منطقه کارایی خود را به اثبات رسانده است و کاربردهای معدنی و صنعتی برای لوله و اتصالات پلی اتیلن تقریبا بی حد و حصر است و می‌توان جهت انتقال طیف وسیعی از سیالات و مواد شیمیایی از آنها استفاده کرد.

کاربرد لوله پلی اتیلن در فرودگاه

مسیر کابلهای برق و تلفن و سیستم‌های ارتباطی ,تاسیسات و سیستم انتقال آب, مدیریت, انتقال و جمع‌آوری فاضلاب و آب باران از جمله زیر ساخت‌هایی است اجرای آنها با روش‌های سنتی زمانبر و پرهزینه می‌باشد. لوله‌های تک جداره و لوله‌های دوجداره کاروگیت پلی اتیلن‌, اتصالات پلی اتیلن راهکاری مدرن, بادوام, کم هزینه و مقاوم می‌باشند.

کاربرد لوله پلی اتیلن در راه‌آهن و قطار شهری

عایق بودن لوله‌های پلی اتیلن در برابر جریان‌های ولگرد الکتریسته نیز از دیگر مزایای این لوله‌های می‌باشد که این لوله‌ها را به انتخابی ایده‌آل جهت پروژه‌های قطارهای برقی بدل کرده است .

کاربرد‌ لوله پلی اتیلن در محل‌های دفن زباله

امروزه محل‌های دفن بهداشتی زباله نیاز به مواد و مصالحی با عملکرد ثابت و بلند مدت دارند . انواع لوله‌های پلی اتیلن ( لوله تک‌جداره, لوله دوجداره , لوله زهکش , لوله‌های شیار‌دار) جهت استفاده در مناطق دفن زباله‌های بهداشتی تولید و ارائه می‌کند.

کاربرد لوله پلی اتیلن در کشاورزی

دوام و استحکام بالا, نصب آسان, کم هزینه بودن, عمر طولانی, سبک بودن, انعطاف پذیری, مقاوت در برابر اشعه نور خورشید, مقاومت در برابر خوردگی , بهداشتی بودن و غیر سمی بودن و تنوع بالا در سایز و اندازه,  تنها برخی از مزایای لوله‌های پلی اتیلن می‌باشد که کشاورزان و دست‌اندرکاران را به استفاده از لوله‌های پلی اتیلن ترغیب می‌کند.

کاربرد لوله پلی اتیلن در انتقال کود و سموم کشاورزی

تقربیا در تمامی مزارع , و گلخانه‌های جهان , لوله‌های پلی اتیلن به شکلی مورد استفاده قرار گرفته است , از سایزهای بزرگ این لوله‌ها می‌توان در انتقال آب‌ پر فشار و در شبکه‌ی تقسیم آب استفاده نمودن و در نهایت برای آبیاری گیاهان و زمین‌های کشاورزی از سایز‌های کوچک و ریز استفاده نمود.

کاربرد لوله پلی اتیلن در زهکشی

زهکشی در کل برای جمع آوری و مدیریت آب‌های سطحی و زیر سطحی انجام می‌شود و در ساختار شهری ( بزرگراه‌ها, خیابان‌ها ,زمینهای ورزشی, پارکها , فضاهای سبز و معابر شهری ), زمین‌های کشاورزی و حتی حیاط خانه‌ها کاربرد دارد و باید جدی گرفته شود. با توجه به محلی که باید زهکشی انجام شود لوله , اتصالات و شیوه‌ی اجرای سیستم زهکشی متفاوت خواهد بود و لوله‌های مختلفی برای انجام آنها نیاز می‌باشد.

لوله پلی اتیلن کاروگیت

لوله پلی اتیلن در نیروگاه برق , نیروگاه هسته‌ای , نیروگاه بادی و نیروگاه خورشیدی

لوله پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)  یک انتخاب ایده‌آل برای نیروگاه‌های برق و نیروگاه‌های هسته‌ای به شمار می‌آید. پلی اتیلن دارای مقاومت سایشی بسیار بالایی است. در حقیقت آزمایش‌های آزمایشگاهی اثبات کرده‌اند که لوله پلی اتیلن با چگالی بالا ( HDPE ) می‌توانند از 3 تا 5 برابر بیشتر لوله‌های فولادی عادی و یا با کیفیت بالا بیشتر دوام بیاورند.

کاربرد لوله پلی اتیلن در هوارسانی

هوارسانی و تهویه در ساختمان‌ها , پروژه‌های عمرانی و تونل‌ها امری ضروریست که باید بتوان آنها را سریع اجرا نمود و در سریع‌ترین زمان ممکن مکان آنها را عوض کرد و به طول آنها افزود و یا کم کرد و در انتهای پروژه خیلی سریع از محل پروژه جمع‌آوری کرد. برای حل اين مشكل تاكنون تلاش‌های زيادي صورت گرفته است.

کاربرد لوله‌های پلی اتیلن در سیستم لوله کشی کشتی‌ها و صنایع دریایی

استفاده از لوله‌های پلی اتیلن در بخش‌های مختلف سیستم لوله‌کشی در ساخت و بازسازی کشتی‌ها, قایق‌های مسافرتی و تفریحی, ناوگان‌های دریایی , سازه‌های دریایی و سکوهای دریایی می‌تواند به بازدهی و بهره‌وری بالاتر از انتظار سیستم‌هایی منجر شود که جهت تکمیل آنها از لوله‌ و اتصالات پلی اتیلن استفاده شده است.

کاربرد لوله پلی اتیلن در گرمایش از کف

لوله‌های پلی اتیلن با دارا بودن خواص اولیه مکانیکی عالی به عنوان انتخاب اول و اید‌ال جهت اجرای پروژه‌های گرمایش از کف بدل شده است. لوله پلی اتیلن گرمایش از کف از دو مدل پلی اتیلن PEX  و PE-RT تولید می‌شود.

کاربرد لوله پلی اتیلن در کاورینگ خطوط انتقال محصولات نفتی

جهت به حداکثر رساندن عمر و قابل اطمینان نمودن خطوط لوله‌های فولادی انتقال نفت , گاز از لوله‌های پلی اتیلن جهت پوشش و کاور نمودن لوله‌های فولادی استفاده می‌شود .کاربرد لوله‌های پلی اتیلن جهت پوشش و کاور نمودن لوله‌های فولادی نه تنها از لوله‌های فولادی در برابر تهدیدات محافظت می‌کند, بلکه سطح عملکرد حفاظتی را نیز ارتقا داده و باعث طول عمر بالا و بازدهی حداکثری خطوط لوله‌های فولادی می‌گردد.

کاربرد لوله پلی اتیلن در تزریق سیمان و بتن و در پی ساختمان‌ها

سبکی , جریان پذیری عالی, سرعت و راحتی در نصب و راه‌اندازی, انعطافپذیری تعداد محدودی از مزایای لوله‌های پلی اتیلن می‌باشد که این لوله‌ها را به انتخاب اول پیمانکاران و مجریان پروژ‌ه‌های عمرانی جهت تزریق سیمان , پی ریزی و بتن ریزی در ساختمانها بدل کرده است.

لوله پلی اتیلن در بخش ورزشی (آبیاری و جمع ‌آوری آب‌های اضافی زمین‌های ورزشی فوتبال و گلف و ...)

در دنیای پر هیاهو و پر سرعت این دوران و استفاده روز افزون از فضاهای مدرن ورزشی باعث گردیده است که زیر ساخت‌های تاسیساتی این مکان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار باشد. آبرسانی , زهکشی ,انتقال فاضلاب, سیستم گرمایش و سرمایش , هوارسانی و .....برخی از نیازهای تاسیساتی این مجموعه‌ها می‌باشد که بوسیله‌ لوله‌های پلی اتیلن تامین و اجرا می‌گردد.

لوله پلی اتیلن در فضای سبز شهری ( آبیاری و جمع‌آوری آب‌های اضافی و آب‌نماها)

لوله‌های پلی اتیلن به دلیل دارا بودن عمر بالای 50 سال و هزینه تعمیر و نگهداری پائین و سریع انتخابی ایده‌آل برای پروژه‌های شهری می‌باشد که پروژه‌‌ها باید در سریع ترین زمان ممکن به روشی امن اجرا گردند , شبکه آبرسانی , انتقال فاضلاب و سیستم زهکشی فضاهای سبز شهری از بخشهایی از فضاهای زندگی امروزه شهر نشینان است که اوقات فراغت خود را در آنها سپری می‌کنند و این فضاها باید از نظر امکانات رفاهی از درجه‌ی بالایی برخوردار باشند.

 

 

 

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

Social Icons

polyethylene industry

سایت صنعت پلی اتیلن دانشنامه و پایگاهی با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت لوله پلی اتیلن را برای استفاده عموم گردآوری نموده به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت لوله پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای دانشنامه لوله پلی اتیلن مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.