صنعت پلی اتیلن
نوشته شده توسط 
رای دادن به این مورد
(0 آرا)

 پلاستیک‌ها و کمک به صرفه جویی در مصرف انرژی

 

تعهد اتحادیه اروپا برای صرفه جویی 780 میلیون تن CO2 تا سال 2020، جامعه اروپا در دوره‌ای از تغییرات عمده قرار داده که برای رسیدن به استانداردهای زندگی سبز به همکاری و مشارکت تصمیم گیرندگان، صاحبان صنایع و مصرف کنندگان نیاز است.

 

استفاده مناسب از منابع انرژی نقش انکارناپذیری برای دستیابی به این هدف بلندپروازانه دارد. در این مطلب قصد داریم چندین مورد از دستاوردهای صنعت پلاستیک در دستیابی به این منظور را با هم مرور کنیم:

 

• عایق بندی مناسب

پلاستیک‌ عایق‌ موثر حرارتی گرما و سرما در ساختمان‌ها فراهم می‌کند که علاوه بر این از نفوذ هوا هم جلوگیری می‌کنند. پلاستیک‌هایی که برای عایق حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرند حدودا 16 درصد انرژی کمتری مصرف کرده و همچنین 9 درصد گاز گلخانه‌ای کمتری نسبت به مواد جایگزین از خود منتشر می‌کنند.

صفحات پلاستیکی در طول چرخه عمر خود 150 مرتبه انرژی بیشتری نسبت به میزان انرژی که در تولیدشان به کار رفته ذخیره می‌کنند.

 

• کاربرد پلاستیک‌ها در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر

قسمت‌های دوار توربین‌ها و همچنین پنل‌ باطری‌های خورشیدی دارای مقادیر زیادی پلاستیک هستند و با توجه به سهم عمده این تجهیزات در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، پلاستیک‌ها به ترتیب 140 و 340 برابر انرژی مصرفی در هنگام تولید، در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کنند.

 

• پیشگیری از اتلاف مواد غذایی

بسته‌بندی پلاستیکی مواد غذایی باعث حفظ بهتر مواد غذایی، کاهش دورریز مواد غذایی و افزایش طول عمر این مواد و در نتیجه صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود.

 

به عنوان مثال بسته‌بندی پلاستیکی گوشت، طول مدت نگهداری این مواد در قفسه فروشگاه مواد غذایی را سه تا شش روز و در مواد پیشرفته‌تر حتی بیشتر از این مدت زمان، افزایش می‌دهد. با توجه به اینکه در تولید یک کیلو گوشت گاو به اندازه‌ی سه ساعت رانندگی گاز گلخانه‌ای تولید می‌شود این افزایش طول عمر پیشرفتی قابل ملاحظه برای حفظ سیاره زمین محسوب می‌شود.

 

• مزایای وزن کم

وزن کم بسته‌بندی‌های پلاستیکی منجر به کاهش وزن وسیله نقلیه حمل و نقل آنها و در نتیجه کاهش انتشار گاز CO2 به محیط می‌شود. جایگزینی بسته‌بندی پلاستیکی با مواد دیگر فاکتور وزن را چهار برابر می‌کند.

 

• انتشار کمتر گازهای گلخانه‌ای در مرحله تولید پلاستیک

فرآیند تولید اغلب محصولات پلاستیکی نسبت به مواد دیگر به انرژی کمتری نیاز دارند، مخصوصا زمانی‌ که این مواد در حمل و نقل، ساخت و ساز، بسته‌بندی و تجهیزات الکترونیکی به کار می روند.

 

اگر مجبور به حذف پلاستیک و جایگزینی آن با مواد دیگر شویم، انرژی مورد نیاز در چرخه تولید مواد جایگزین حدود 57 درصد افزایش یافته و در نتیجه انتشار گازهای گلخانه‌ای هم 61 درصد افزایش می‌یابد.

به این ترتیب استفاده از مواد پلاستیکی مصرف انرژی، هزینه‌ها و گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد.

 

برگرفته : انجمن پلاستیک و پلاستیک اروپا

 

4 نظرات

 • لینک نظر آشوری آشوری یکشنبه, 27 اسفند 1396 07:34

  صرفه جویی در انرژی بوسیله را از چند منظر میتوان مورد بررسی قرار داد
  طول عمر بالا و نیاز کم به این مواد , همچنین بازیافت آنها را میتوان از مزایای بالای پلاستیک در زمینه صرفه جویی برشمرد .
  پلاستیک ها و در کل پلیمر را میتوان از بهترین اختراعات بشر برشمرد که تاثیر شگرفی بر روی زندگی انسانها گذاشته است و تمامی جوانب زندگی را تحت تاثیر قرار داده است
  پلاستیک و پلیمر را میتوان معجزه بشر نام نهاد

 • لینک نظر شریفی شریفی شنبه, 02 دی 1396 08:33

  پلاستیکها به خودی خود مضر نیستند و اگر از آنها به درستی استفاده کنیم و بدون ملاحظه در طبیعت رها سازی نکنیم بسیار مفید خواهند بود

 • لینک نظر عشوری عشوری شنبه, 02 دی 1396 07:31

  بازیافت پلاستکها و مواد پلیمری اگر در زمان و مکان مناسب انجام پذیرد مضرات پلاستیکها به منفعت تبدیل میشود و البته همکاری انسانها نیز از شرطهای اساسی است که موا پلاستیکی را جهت بازیافت نگهداری کنند و به صورت استاندارد و سازمان یافته از چرخه مصرف و زندگی خود خارج کنند.
  شیشه , پلاستیک, پلی اتیلن و فلز و دیگر اقلام بازیافتی در صورتی که به درستی مورد استفاده قرارگیرند نتنها مضر نیستند بلکه مفید خواهند بود و از هدر رفت منابع جلوگیری میکنند

 • لینک نظر صالح نائیبی صالح نائیبی شنبه, 02 دی 1396 07:12

  رها سازی پلاستیک ها در طبیعت مشکل این روزهای محیط زیست ما است , اگر از پلاستیکها و پلیمرها درست و بجا استفاده گردد و پس از طی عمر مفید آنها بازیافت شوند و دوباره به چرخه تولید برگردند, بسیار مفید بوده و زیان‌ده بودن آنها به مفید بودن بدل میشود

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

Social Icons

polyethylene industry

سایت صنعت پلی اتیلن دانشنامه و پایگاهی با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت لوله پلی اتیلن را برای استفاده عموم گردآوری نموده به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت لوله پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای دانشنامه لوله پلی اتیلن مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.