صنعت پلی اتیلن

توصیه‌های حفظ کیفیت آب توسط مشترکان

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

 

برای حفظ کیفیت آب از سوی مشترکان، موارد زیر پیشنهاد می‌شود:

 

WaterQuality-Blog

۱- برای تشخیص این‌ که آیا نامناسب‌ بودن کیفیت آب (مانند رنگ، طعم، بو و ...) مربوط به تاسیسات داخلی مشترکان است یا مربوط به آب آشامیدنی توزیعی توسط شرکت آب و فاضلاب است، شهروندان محترم باید نخستین شیر بعد از کنتور که اغلب داخل پارکینگ یا فضای سبز جلوی در ساختمان است را باز و پس از چند ثانیه، یک لیوان شفاف بلوری تمیز را پر از آب کنند و ویژگی‌های ظاهری آب مانند رنگ، بو، ذرات و ناخالصی‌های موجود را بررسی کنند. در صورت وجود اِشکال در آب خروجی از شیر بعد از کنتور،  بلافاصله با سامانه اطلاع‌رسانی ۱۲۲ تماس بگیرند. ولی چنان‌چه آب خروجی از نخستین شیر بعد از کنتور فاقد هر گونه مشکل بود به این معناست که تاسیسات داخلی مشترک باعث بروز مشکل شده است و این امر ناشی از استاندارد نبودن لوله‌ها یا فرسودگی تاسیسات است که در نتیجه کیفیت آب توسط تاسیسات داخلی دستخوش تغییرات شده است (مقررات ملی ساختمان ایران-تاسیسات بهداشتی) و برای رفع مشکل باید تاسیسات داخلی توسط مشترک ترمیم شود.

 

۲- در صورتی که طی مدت زمان طولانی از آّب شیر برداشت نشده باشد ) به عنوان مثال پس از برگشتن از مسافرت) ضروری است قبل از برداشت آب برای مصرف، حتما آب مانده در لوله‌ها و تاسیسات تخلیه تا آب تازه وارد لوله‌ها شود و مورد مصرف قرار گیرد. بعضی مشکلات مزه و بوی آب به مراحل تصفیه یا تکنیک‌های آن مربوط نیست، بلکه به علت ساکن‌ماندن آب در انتهای لوله‌ها، لوله‌کشی‌های بلند و شبکه‌های کم‌مصرف است.

 

۳- مخازن و پمپ‌های شخصی مورد استفاده توسط مشترکان به علت استانداردنبودن، نصب‌نشدن به صورت اصولی و شست‌وشونشدن درست با تواتر زمانی مناسب، می‌توانند سبب ایجاد بو، طعم و رنگ در آب شوند. (مقررات ملی ساختمان ایران-مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگه‌داری از ساختمان‌ها)

 

۴- چنان‌چه تاسیسات داخلی مشترکان به مخزن ذخیره آب مجهز باشد مخازن باید دارای استانداردهای لازم به لحاظ جنس (پلی‌اتیلن)، رنگ (سفید تا در صورت وجود هرگونه آلودگی و کثیفی قابل رویت و تشخیص باشد)، اندازه (بر اساس جمعیت) و نوع طراحی (دوجداره تا باعث تغییرات دمایی آب نشود و دارای در و محل تخلیه بزرگ باشد تا به‌راحتی شست‌وشو شود) باشند و در تواتر زمانی مشخص بازررسی و شست‌وشو شوند. مخزن باید در محل مسقف و به دور از نور مستقیم خورشید نگه‌داری شود (مقررات ملی ساختمان ایران- مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگه‌داری از ساختمان‌ها)

 

۵- چنان‌چه در تاسیسات داخلی دارای پمپ نصب شده است، ضروری است محل نصب پمپ بعد از مخزن ذخیره قرار داده شود و مخزن مستقیما از کنتور آب‌گیری کند.

 

۶- اگر جنس لوله‌های تاسیسات مشترکان استاندارد نباشد (در اثر گرما و سرما قوس پیدا کرده باشد) و یا لوله‌ها مستعمل و فرسوده باشند، می‌توانند سبب ایجاد رنگ، بو و طعم در آب شوند و بر مقبولیت، گوارایی و کیفیت آب اثر منفی داشته باشند. (مقررات ملی ساختمان ایران-مبحث شانزدهم تاسیسات بهداشتی)

 

۷-  در برخی از مناطق شهر تهران، مالکان از چاه خصوصی برای تامین آب آشامیدنی استفاده می‌کنند و دارای دو شبکه آب‌رسانی هستند که یکی متعلق به شرکت آبفای استان تهران و دیگری شبکه خصوصی ویژه مشترک است و در برخی موارد دیده شده است که هنگام کاهش فشار آب، استفاده می‌شود. در این صورت به علت آلوده‌بودن آب چاه‌های خصوصی، استفاده از آب آن‌ها سبب ایجاد آلودگی شدید در آب آشامیدنی توزیعی توسط شرکت آب و فاضلاب می‌شود. بنابراین ضروری است که مشترکان به منظور محافظت از سلامت، بهداشت و کیفیت آب دریافتی از شرکت آب و فاضلاب دو سامانه را به هم متصل نکنند و از متصل‌نبودن دو سامانه  اطمینان کامل داشته باشند.

 

۸- گاهی آب برداشتی از شیر دارای رنگ سفید است که این رنگ به دلیل هوادهی آب است و باعث افزایش اکسیژن محلول در آب می‌شود که عاملی برای گوارایی و مقبولیت آب است. چنان‌چه رنگ سفید آب توام با بوی شدید وایتکس بود، ضروری است بلافاصله با واحد اطلاع‌رسانی ۱۲۲ تماس گرفته شود تا اقدام‌های لازم برای رفع مشکل توسط شرکت آب و فاضلاب انجام شود.

 

۹- به منظور حذف بوی کلر از آب آشامیدنی، آب برداشتی از شیر باید به مدت پنج دقیقه داخل ظرف تمیزی در دمای اتاق نگه داشته شود و سپس برای آشامیدن مورد استفاده قرار گیرد.

 

۱۰- به منظور تهیه آب جوش (برای چای و ...) به دلیل ملاحظات بهداشتی، مشترکان باید از شیر آب سرد، آب مورد نیاز را برداشت کنند و برداشت آب از شیر آب گرم به علت آن‌که مسیر آب‌گرم‌کن را طی کرده است، مناسب نیست. هم‌چنین برای تهیه آب جوش، جوشاندن آب به مدت یک تا سه دقیقه کافی است.

 

۱۱- تشکیل رسوب در کتری و سماور ناشی از سختی موقت آب است؛ سختی موقت آب در اثر حرارت، رسوب می‌کند. چنان‌چه از ظروف پیرکس ضدرسوب برای تهیه آب جوش استفاده کنیم به دلیل ممانعت از تشکیل رسوب لایه چربی روی سطح آب جوش یا چای تشکیل می‌شود.

 

۱۲- دستگاه‌های تصفیه آب در حقیقت آب‌شیرین‌کن هستند و برای مناطقی کاربرد دارند که دارای آب‌های سنگین و شور هستند. در کلان‌شهر تهران به دلیل استفاده از منابع سطحی آب، آب آشامیدنی توزیعی دارای TDS (کل جامدات محلول) در حد مطلوب بر اساس استاندارد ملی ایران (شماره ۱۰۵۳) است. بنابراین در شهر تهران نیاز به استفاده از دستگاه تصفیه خانگی آب نیست.

 

۱۳- به منظور پیش‌گیری از بیماری واگیردار که از طریق تماس دست با شیر آب منتقل می‌شوند، استفاده از شیرهای چشمی در اماکن پر ازدحام مانند مدارس، دانشگاه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، مساجد، تفریح‌گاه‌ها، مراکز بهداشتی، مراکز خرید و ... توصیه می‌شود.

 

منبع : tpww.ir

متخصص پلی اتیلن

سایت صنعت پلی اتیلن توسط گروهی فعال در زمینه های پلی اتیلن،شیمی،پلیمر و ... با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت پلی اتیلن را براي استفاده عموم بارگزاری شده است به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای سایت مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.

وب سایت: www.polyethylene.ir

9 نظرات

 • لینک نظر آرمین آرمین شنبه, 26 اسفند 1396 06:03

  با سلام
  همانند ادوار گذشته فصل گرما نزدیک است و صرفه جویی در مصرف آب در تمامی زمینه ها و بهینه نمودن آبرسانی و شبکه های انتقال آب پیش از پیش به بحثهای داغ و صدر اخبار تبدیل میشود.
  تمامی افراد جامعه اعم از مسئولین , مردم باید با یکدیگر همکاری نمایند تا بتوانند راهکاری مناسب برای همزیستی و مدیریت شرایط بوجود آمده در اقلیم سرزمین ایران را بیابند.استفاده از لوله پلی اتیلن و همچنین بازیافت فاضلاب و انتقال فاضلاب بوسیله لوله دوجداره کاروگیت از این دست کارهای زیر ساختی است که باید انجام شود.

 • لینک نظر GatoDew GatoDew دوشنبه, 14 اسفند 1396 23:02

  Good evening! Introducing finest farm tractors here!

 • لینک نظر Matthewmus Matthewmus شنبه, 12 اسفند 1396 20:23

  Many thanks for the site, it's full of so much handy info. This helped me a lot.

 • لینک نظر محبیان محبیان شنبه, 02 دی 1396 07:51

  آب و صرفه جویی آب و کلیه موارد مربوط به آب از بحثهای داغ این روزهای دنیا بوده و گذر از آن بسادگی امکان پذیر نیست
  در زمینه آب و مصرف آن اگر بدرستی مدیریت نشود و برنامه ای مدون در سطح جامعه وجود نداشته باشد به طور حتم در آینده ای نچندان دور به مشکلات فراوانی برخواهیم خورد

 • لینک نظر شمس الدین شمس الدین یکشنبه, 19 آذر 1396 05:40

  فرسودگی شبکه توضیع و افزایش جمعیت باعث شده است که کیفیت آب تحت تاثیر قرار گیرد .به دلیل سختی تامین آب و محدود بودن منابع حفظ کیفیت آب بسیار سخت بوده و نیاز به برنامه ریزی و متعهد بودن به برنامه را طلب میکند

 • لینک نظر زندی زندی یکشنبه, 19 آذر 1396 05:28

  کیفیت بالای آب میتواند منجر به صرفه جویی میشود و صرفحه جویی در آب وظیفه همگانی و تک تک آحاد مردم میباشد. البته حفظ کیفیت آب به تنهایی از عهده مصرف کنندگان بر نمی آید و بیشترین انتظار از مسئولین و افراد ذیربط میرود

 • لینک نظر سازگارا سازگارا شنبه, 18 آذر 1396 15:12

  هر کاری که به کیفیت بالاتر آب و صرفه جویی بیشتر در مصرف آب بیانجامد مفید و لازم الاجرا است , این دستور العمل ها و توصیه های مشابه را باید در سطح عموم جامعه منتشر کرد و همگان بدان عمل کنند

 • لینک نظر علیرضا علیرضا شنبه, 18 آذر 1396 15:10

  من به عنوان یک شهروند این توصیه ها را انجام میدهم که شاید بهبودی در آب تصفیه شده حاصل شود و به زندگی با کیفیت تر و بدنی سالمتر بیانجامد
  هرچند که برخی از دوستان این کارهای را امری بی فایده میدانند و منتظر هستن تا فرد دیگیری بیاید تا برای آنها کار انجام دهد

 • لینک نظر نامه رسان نامه رسان شنبه, 18 آذر 1396 15:08

  با سلام , میخواهم مطلبی انتقادی بنویسم , آیا مسئولین برای بهبود وضع موجود کاری انجام داده اند , منظورم کاری جدید و نو آورانه است , هر روز کارهایی انجام میشود و فقط در ادامه کارهای روزهای گذشته است که در نهایت وضعیت را بدتر میکند
  آیا آبهایی که در لوله‌ها جاری است همانند سالهای گذشته از کیفیت برخوردار است که حال به مشترکان توصیه میکنند ؟

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

Social Icons

polyethylene industry

سایت صنعت پلی اتیلن دانشنامه و پایگاهی با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت لوله پلی اتیلن را برای استفاده عموم گردآوری نموده به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت لوله پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای دانشنامه لوله پلی اتیلن مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.