صنعت پلی اتیلن

نامه رییس هیأت مدیره انجمن به وزیر صنعت معدن و تجارت

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

  نامه رییس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن به وزیر صنعت معدن و تجارت دولت دوازدهم

 

آقای جمالیان

مهندس محسن جمالیان طی نامه ای به وزیرصنعت ،معدن وتجارت دولت دوازدهم ، مشکلات پیش روی صنعت را برشمرد و خواستار اصلاح مشکلات در حوزه صنعت شد.

 

به گزارش روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن ، مهندس محسن جمالیان دراین نامه گلوگاه های مهم یک صنعت را اینگونه معرفی می کند:

•        تدارك مواد اوّليه- سازمان بورس- پتروشيمي ها

•        بانك ها

•        سازمان تأمين اجتماعي

•        وزارت دارائي

•        وزارت صنعت معدن و تجارت : 1)سايت بهين ياب- 2)ستاد تنظيم بازار

•        قراردادهاي دولتي

•        موانع صادراتي

•        تمركز اداري ( ديوانسالاري)

       نارسائي قوانين

 

رییس انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن ، در اولین مرحله از بررسی معضلات پیش روی این صنعت با اشاره به مشکلات تدارک مواد اولیه، می نویسد: 

همگان واقفند، گام نخست براي چرخاندن گردونه صنعت، تدارك مواد خام است و صنعت ما در همين گام نخست بسيار گرفتار است.

مواد اوّليه صنعت ما، محصول پتروشيمي هاست كه در مسير ناهموار سازمان بورس قرار مي گيرد و 

روش هاي ابداعي غريبي براي عرضه مواد اوّليه به كار بسته مي شود.

آب از چشمه، گل آلود ست، پاره اي از پتروشيمي ها با تمهيدات خاصّي، روش قطره چكاني را اعمال مي كنند و توليد كننده براي تدارك مواد اوّليه و انجام تعهدات خويش در برابر طرف هاي تجاري خود دچار گرفتاري مي شود.

وی در ادامه به تشریح سیاست پتروشیمی ها پرداخته و می گوید:

براي نمونه يك مجتمع توليدي پتروشيمي با ظرفيت توليد روزانه 1000 تن، بصورت هفتگي در بورس تنها 2000 تن مواد اوليّه عرضه ميكند يعني 5000 تن را جائي جداگانه نگاه ميدارد حاصل اين تمهيد، دردسر توليد كننده پايين دستي است و شكل بدبينانه ماجرا اين است كه خداي ناكرده بخشي از محصول، راه ميان بر مي رود و سر از بازار در مي آورد. ضمن اينكه نحوه عرضه قطره چكاني پلي اتيلن پايپ گريد از سوي پتروشيمي ها، مقدمه اي است براي افزايش قيمت از سوي آنها، كه در اصطلاح بورس چوب زدن است، بنابراين به سادگي پتروشيمي ها عليرغم ارائه ناقص پلي اتيلن، سود بيشتري ميبرند و توليد كنندگان پائين دستي آسيب بيشتري مي بينند. 

مهندس محسن جمالیان در بخشی از این نامه با اشاره مبحث فروش و قراردادهای یک طرفه دولتی و شکل وشمایل ارباب رعیتی این قراردادها می افزاید:

فرم قراردادهاي دولتي عموماً يكطرفه است و همه فشار روي گردن توليد كننده گذاشته مي شود. نكته اين كه همين قراردادهاي يكطرفه در استان هاي كشور بنا بر سليقه و انصاف مديران استاني بر خلاف منافع توليد كننده تشديد مي شود، بطوريكه در تمام قراردادهاي كوتاه مدّت و بلند مدّت، قيمتها ثابت ميباشد و هيچگونه تعديلي توسط كارفرما لحاظ نمي گردد.

همه كارها در مرحله تحويل به گردن توليد كننده انداخته شده است، از بارگيري در كارخانه تا رساندن بار به محل پروژه و بعد چيدمان محموله در انبار و پوشش لوله ها، همچنين بيمه كالا  درمحل پروژه و در برخي موارد  بيمه تعدادي از نمايندگان كارفرما،

مشاور و پيمانكار تماماً به عهده توليدكننده است و در هر مرحله هم در صورت بروز كوچكترين مشكل، پاي فروشنده به ميان كشيده مي شود.

وی همچنین در ادامه خاطرنشان می کند:

افزودن مسئوليت هاي توليد كننده، گذشته از باري سنگين و كار اضافه، تبعات مالي و حقوقي ديگري هم دارد.

به اين معنا ورود فروشنده به بخش هاي حمل، بارچيني، محافظت از بار در حقيقت ورود به حيطه پيمانكاري است و در همان محدوده ، فروشنده در قبال سازمان تأمين اجتماعي و وزارت دارائي مسئوليت مكرّري پيدا مي كند و متأسفانه اين گونه قراردادها عملاً به صورت يك رويّه در آمده است كه مزه شيريني براي كارفرمايان و پيمانكاران و طعم تلخي براي توليد كنندگان دارد.

رییس انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن ، پس از بیان مشکلات سامانه بهین یاب در جهت شفاف سازی این فضا نیز راهکاری  ارائه میدهد:

 سايت بهين ياب بر مبناي گزارش ماهانه توليد واحدهاي صنعتي، ارقامي را مشخص مي كند كه اين ارقام ميزان سهميه مواد اوّليه توليد كننده را تعيين مي كند، جالب اين است كه مبناي محاسبه و ثبت ارقام سايت بهين ياب بر اساس اظهار هر توليد كننده يا دارنده پروانه بهره برداري است، بي آنكه راستي و ناراستي رقم اظهار شده، ارزيابي شود.

اگر مسئولان سايت بهين ياب به جاي ثبت گزارش ماهانه توليد يك واحد و صرف رقم توليد، گزارش فصلي خريد و فروش را مبنا قرار دهند، آن هم گزارشي كه هر توليد كننده در هر فصل به دارائي ارائه مي كند، همه ابهامات از ميان مي رود، ارقام ارائه شده به دارائي حتماً درست تر است و قابل تكيه.

 

گفتنی است ، این نامه که در 8 صفحه از سوی رییس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن تنظیم شده ،در انتها نیز به دفتر رییس کمیسیون صنايع معادن مجلس و همچنین دفتررییس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران ، رونوشت گردیده است.

 

منبع : انجمن صنفی تولیدكنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن

متخصص پلی اتیلن

سایت صنعت پلی اتیلن توسط گروهی فعال در زمینه های پلی اتیلن،شیمی،پلیمر و ... با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت پلی اتیلن را براي استفاده عموم بارگزاری شده است به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای سایت مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.

وب سایت: www.polyethylene.ir

4 نظرات

 • لینک نظر آزیتا آزیتا شنبه, 18 آذر 1396 14:41

  این نامه ها و دیگر نامه ها همگی از مشکلات تولید کنندگان میگوید , اما آیا این اولین نامه است ؟ آیا میتوان آنرا به عنوان آخرین نامه دانست ؟
  تا چه زمانی باید به نامه نگاری پرداخت ؟

 • لینک نظر احسان طه احسان طه شنبه, 18 آذر 1396 14:39

  انجمن تولید کنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن یکی از مجموعه های فعال میباشد که در سال گذشته فعالیت و نفوذ خود را افزایش داده است و بواسطه آن توانسته است صدای تولید کنندگان عضو را بگوش مسئولین برساند
  امیدوارم که این صحبتها که از مشکلات تولید میگوید به گوش افراد ذیربط برسد و مشکلات هر چه سریعتر از میان برداشته شود

 • لینک نظر محمد راستی محمد راستی پنج شنبه, 11 آبان 1396 08:53

  از این دست نامه ها به مسئولان و سران اجرایی کشور زیاد نوشته شده است و اگر قرار بود به انها ترتیب اثر داده شود هیچگاه صنعت و تولید به این وضع نابسمان دچار نمیشد و واحدهای تولیدی یکی پس از دیگر به ورطه ورشکستی نمی‌افتادند

 • لینک نظر زهرا قادری زهرا قادری پنج شنبه, 11 آبان 1396 08:44

  امیدواریم مسئولان راهکاری متفاوت تر از گذشته بیایند و با همفکری تولیدد کنندگان بر مشکلات غلبه کنند

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

Social Icons

polyethylene industry

سایت صنعت پلی اتیلن دانشنامه و پایگاهی با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت لوله پلی اتیلن را برای استفاده عموم گردآوری نموده به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت لوله پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای دانشنامه لوله پلی اتیلن مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.