استانداردهای ASTM

انجمن مواد و آزمون آمریکا (American Society for Testing and Materials) ASTM

انجمن مواد و آزمون آمریکا (American Society for Testing and Materials) که به اختصار آنرا ASTM مینامند یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های بین‌المللی توسعه‌دهندهٔ استاندارد است.

استانداردهای گسترده ASTM که شامل استانداردهای فنی برای مواد، محصولات، سامانه‌ها و خدمات است، بر اساس اجماع (توافق اعضا) به تصویب می‌رسد. ASTM دارای ۳۰٬۰۰۰ عضو از ۱۲۰ کشور جهان می‌باشد.

ASTM يک عملکرد کنترلي بين توسعه دهندگان استاندارد در آمريکا دارد و اين ادعا را دارد که بزرگترن ارگان توسعه دهنده ي استاندارد در جهان است.

بر اساس توافق نامه اي ، ASTM هزاران کميته ي فني داوطلب را پشتيباني مي کند، که اين کميته ها اعضاي خود را در سر تا سر جهان جهت دهي کرده که جمعاً بيش از دوازده هزار استاندارد را ايجاد و تعيين کرده اند.

ASTM بر خلاف سایر موسسه‌های استاندارد، نظیر BSI، DIN و AFNOR سازمانی دولتی نیست. در ایالات متحده آمریکا، مؤسسه ملی استاندارد آمریکا وظایف یک موسسه استاندارد ملی را بر عهده دارد.

ASTM دارای بیش از ۱۲٬۰۰۰ استاندارد است که در ۷۷ جلد به صورت سالیانه چاپ و منتشر می‌شود.

 

 

 

 

 

دانلود استانداردهای ASTM

ASTM D2122-2004 : Standard Test Method for Determining Dimensions of Thermoplastic Pipe and Fittings
ASTM D2122-2004-2 : Standard Test Method for Determining Dimensions of Thermoplastic Pipe and Fittings
ASTM D2122-2004-3 : Standard Test Method for Determining Dimensions of Thermoplastic Pipe and Fittings

ASTM D2412-2008 : Standard Test Method for Determination of External Loading Characteristics of Plastic Pipe by Parallel-Plate Loading
ASTM D2412-2008-2 : Standard Test Method for Determination of External Loading Characteristics of Plastic Pipe by Parallel-Plate Loading
ASTM D2412-2008-3 : Standard Test Method for Determination of External Loading Characteristics of Plastic Pipe by Parallel-Plate Loading

ASTM D2657-2007 : Standard Practice for Heat Fusion Joining of Polyolefin Pipe and Fittings
ASTM D2657-2007-2 : Standard Practice for Heat Fusion Joining of Polyolefin Pipe and Fittings
ASTM D2657-2007-3 : Standard Practice for Heat Fusion Joining of Polyolefin Pipe and Fittings

ASTM D3350-2008 : Standard Specification for Polyethylene Plastics Pipe and Fittings Materials
ASTM D3350-2008-2 : Standard Specification for Polyethylene Plastics Pipe and Fittings Materials
ASTM D3350-2008-3 : Standard Specification for Polyethylene Plastics Pipe and Fittings Materials

ASTM F412-2009 : Standard Terminology Relating to Plastic Piping Systems
ASTM F412-2009-2 : Standard Terminology Relating to Plastic Piping Systems
ASTM F412-2009-3 : Standard Terminology Relating to Plastic Piping Systems

ASTM F477-2008- Part 1 : Standard Specification for Elastomeric Seals (Gaskets) for Joining Plastic Pipe
ASTM F477-2008- Part 2 : Standard Specification for Elastomeric Seals (Gaskets) for Joining Plastic Pipe
ASTM F477-2008- Part 3 : Standard Specification for Elastomeric Seals (Gaskets) for Joining Plastic Pipe

ASTM F1759-2004-Part 1 : Standard Practice for Design of High-Density Polyethylene (HDPE) Manholes for Subsurface Applications1
ASTM F1759-2004-Part 2 : Standard Practice for Design of High-Density Polyethylene (HDPE) Manholes for Subsurface Applications1
ASTM F1759-2004-Part 3 : Standard Practice for Design of High-Density Polyethylene (HDPE) Manholes for Subsurface Applications1

ASTM_D_2122_(2010) : Standard Test Method for Determining Dimensions of Thermoplastic Pipe and Fittings
ASTM_D_2466_(2013) : Standard Specification for Poly(Vinyl Chloride) (PVC) Plastic Pipe Fittings, Schedule 40
ASTM_D1598_(2009) : Standard Test Method for Time-to-Failure of Plastic Pipe Under Constant Internal Pressure
ASTM_D1784_(2011) : Standard Specification for Rigid Poly(Vinyl Chloride) (PVC) Compounds and Chlorinated Poly(Vinyl Chloride) (CPVC) Compounds

ASTM_D1785_(2012) : Standard Specification for Poly Vinyl Chloride (PVC) Plastic Pipe, Schedules 40, 80, and 120
ASTM_D2241_(2009) : Standard Specification for Poly Vinyl Chloride (PVC) Pressure-Rated Pipe (SDR Series)
ASTM_D2467_(2013) : Standard Specification for Poly Vinyl Chloride (PVC) Plastic Pipe Fittings, Schedule 80
ASTM_D2564_(2012) : Standard Specification for Solvent Cements for Poly Vinyl Chloride (PVC) Plastic Piping Systems
ASTM_D2729_(2011) : Standard Specification for Poly Vinyl Chloride (PVC) Sewer Pipe and Fittings
ASTM_F_789_REV_A(1995) : Standard Specification for Type-46 and type-115 Poly(Vinyl Chloride) (PVC) Plastic Gravity flow Sewer pipe and Fittings
ASTM_F679_(2013) : Standard Specification for Poly Vinyl Chloride (PVC) Large-Diameter Plastic Gravity Sewer Pipe and Fittings


تاريخچه ASTM

ASTM در سال 1898 در ايالات متحده ي آمريکا با نام انجمن آزمايش و مواد آمريکا ( American Society Testing and Materials ) توسط گروهي متشکل از دانشمندان و مهندسان ايجاد شد. اين گروه توسط آقاي Charles Benjamin Dudley ( يک شيميدان آمريکايي که از طرفداران ابتدايي استاندارد سازي در صنعت بود . Dudley در سال 1842 در آکسفورد نيويورک متولد شد و در سال 1909 فوت کرد ) سرپرستي مي شد . هدف اين گروه پيدا کردن علت شکست مکرر خطوط ريلي که مخل رشد سريع صنايع ريلي است ، بود . اين گروه يک استاندارد براي فولادهاي مورد استفاده در ساخت خطوط ريلي تعريف کردند

 

استانداردهای ASTM

استانداردهاي تعريف شده به وسيله ي ASTM بين المللي به شش گروه تقسيم مي شوند :

ـ استانداردهاي تصريح ، که بر اساس نيازهاي مردم تعريف گشته اند .

ـ استاندارد روش هاي آزمايش ، که راهي را يک آزمايش انجام مي شود را تعريف ميکند . نتايج به دست آمده از آزمون ممکن است از لحاظ درستي با استاندارد تصريح ارزيابي شود .

ـ استانداردهاي تمريني ، که عمليات ها متوالي را تعريف مي کند و موجب يک نتيجه گيري نمي شود .

ـ استاندارد راهنما ، که يک سري اطلاعات طبقه بندي شده را مهيا ميکند يا سري هايي از انتخاب هاست که به صورت يک واحد عملياتي معرفي نشده اند .

ـ استاندارد رده بندي ، که يک طبقه بندي از مواد ، توليدات ، سيستم ها يا سرويس ها را ارائه مي کند . اساس اين تقسيم بندي بنابر شباهت در اين گروه هاست . که خواص مورد بررسي که اساس تقسيم بندي اند شامل: سرچشمه ، ترکيب ، خواص و يا استفاده مي شود.

ـ استاندارد اصطلاحي ، که معناي لغات و اصطلاحات مورد استفاده در ديگر استانداردها را تعريف مي کند.

کيفيت روش هاي آزمايش استاندارد چنين است که اين استانداردها به کرار در سراسر جهان پهناور ـ حتي مکان هايي که ASTM مورد استفاده قرار نمي گيرد، استفاده مي گردد.

عضويت در ASTM

عضويت در سازمان ASTM بر روي هر کس که علاقه مند به همکاري است باز است.

استانداردها به وسيله ي کميته ها تعريف مي شوند و کميته هاي جديد هنگام نياز و به محض درخواست اعضاي علاقه مند تشکيل مي گردد. عضويت در بيشتر کميته ها داوطلبانه و به وسيله ي درخواست شخصي عضو انجام مي پذيرد. و عضويت حالت منصب گونه و دعوت کردني نيست.

اعضا به گروه هاي : استفاده کنندگان ، توليد کنندگان ، مصرف کنندگان و علاقه مندان عمومي تقسيم مي شوند. که مورد آخر شامل مشاورين و افراد با سواد مي گردد. استفاده کنندگان شامل استفاده کنندگان صنعتي مي شود و در اصل کساني هستند که ممکن است به عنوان توليد کننده در کميته هاي ديگر محسوب مي شوند . و همچنين استفاده کنندگان آخر که همان مصرف کنندگان هستند.

براي رسيدن به خواسته هاي قوانين اتحاديه بزرگ صنايع ، توليد کنندگان بايد کمتر از 50 % اعضاي هر کميته يا زير کميته را تشکيل دهند. و راي ها به يک راي براي هر کمپاني محدود مي گردد. دليل اين محدوديت اين است که توليد کنندگان سعي در تغيير راي براي رسيدن به سود بيشتر را نداشته باشند و حقوق مصرف کنندگان حفظ گردد. البته شرکت کردن بدون داشتن حق راي آزاد مي باشد.

از سال 2007 بيش از 30000 اعضاء که شامل 1100 عضو سازماني هستند از 120 کشور دنيا در اين کميته ها شرکت دارند.

استفاده ي اجباري از استانداردهاي اختياري ASTM

ASTM بين المللي هيچ گونه قوانيني براي وادار نمودن و يا اعمال فشار براي برقراري استانداردهايش ندارد. به هر حال هنگامي اين استانداردها حالت اجباري به خود مي گيرند که بر اساس يک قرار داد ، دولت و يا يک شرکت به عنوان مرجع و منبع قرار گيرد . در ايالات متحده ي آمريکا ، ASTM مورد قبول قرار گرفته که يا به خاطر اينکه مرجع قرار گرفته يا به خاطر اينکه بعضي از شرکت ها از آن بهره گرفتهاند. در بسياري از ايلات فدرال و قوانين دولتي مربوط به شهرها آمده است.

قانون عمومي ايالات متحده ي آمريکا که در مارس 1995 تصويب شد. ( اين قانون به NTTAA معروف است ) از دولت فدرال درخواست استفاده هر چه بيشتر از استانداردهاي توسعه يافته ASTM با رضايت عموم را دارد . بازتابهاي اين قانون چيزي است که به عنوان بهترين تمرين در داخل دولت فدرال توصيه گشته است. دولت هاي ديگر نيز به صورت کلي و يا محلي ASTM را به عنوان مرجع مورد استفاده قرار مي دهند. برخي از شرکت ها نيز در تجارت بين المللي از ASTM به عنوان مرجع ياري مي گيرند.

استانداردهای پلی اتیلن و پلیمر

استاندارد پلی اتیلن و پلیمر

صنعت پلی اتیلن همانند دیگر صنایع دیگر همیشه از نبود یک مرجع مجازی قابل اعتماد و معتبر رنج برده است. سایت صنعت پلی اتیلن با در اقدامی کم نظیر کلیه استانداردهای صنعت پلی اتیلن را به صورت مجازی منتشر نموده است و به رایگان در دسترس عموم قرار داده است.

استانداردهای پلی اتیلن و دیگر پلیمرها را با توجه به سازمان منتشر کننده استاندارد تقسیم بندی نموده ایم و کاربردهای هرکدام از استانداردها را در چند کلمه بیان کردیم.

سایت صنعت پلی اتیلن امیدوار است این استانداردها مورد توجه متخصصان و علاقه مندان این صنعت قرار بگیرد و ما همیشه سعی داریم این لیست را بروز و غنی‌تر نمائیم و در صورت نیاز داشتن به استانداردی که در لیست استانداردهای زیر نباشد لطفا نام و شماره استاندارد را برای ما به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال نمائید و یا در بخش نظرات آنرا بیان نمائید تا در دستور کار قرار بگیرد .

نکته:استانداردهای پلی اتیلن زیر برای مشاهده مناسب است و کیفیت چاپ آن پائین میباشد .در صورت نیاز به نسخه با کیفیت بالای چاپ با آدرس الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ما تماس حاصل نمائید تا آنرا برای شما ارسال کنیم .

 

 

 

استانداردهای DIN

 

استانداردDIN  مخفف عبارت Deutsches Institut für Normung بوده که در محاوره فارسی به آن " دی اِن " است که نام یکی سازمان ملی آلمان است . این موسسه استاندارد که از قدیمی ترین سازمانها میباشد در سال 1917 کار خود را آغاز کرده و در حال حاضر بیش از 30 هزار عنوان استاندارد در زمینه های مختلف تکنولوژی را شامل میشود. همانگونه که گفتیم DIN از جمله استاندارد‌های بین‌المللی مربوط به کشور آلمان می‌باشد که مجموعه‌ای از قوانین و مقررات ساخت, تولید, اندازه‌گیری و تست محصولات تولیدی صنعتی  را شامل میشود. استانداردهای DIN آلمان با توجه به قوانین سخت گیرانه که در زمینه تولید لوله و اتصالات دارد مورد توجه اکثر تولیدکنندگان دنیا قرار گرفته است .

در اینجا به گرداوری استاندارهای لوله پلی اتیلن و دیگر صنایع پلیمر این موسسه, مرتبط با صنعت پلیمر و پلی اتیلن پرداخته ایم .

 

استاندارد DIN آلمان

DIN 1187 : Unplasticized Polyvinyl chloride (U-PVC) drainPipes , Dimensions, requirments, testing

DIN 8074 : Polyethylene (PE) Pipe , Dimensions

DIN 8075 : Polyethylene (PE) pipes , General Quality requirments and testing

DIN 8076 : Thermoplastics pressure pipelines , metal compression fittins for polyethylene pipes, General quality requirements ,testing

DIN 16961 - 1 : Thermoplastics pipes and fittings with profiled outer and smooth inner surfaces Part 1 : Dimensions

DIN 16961 - 2 : Thermoplastics pipes and fittings with profiled outer and smooth inner surfaces Part 2 : Technical Delivery conditions

DIN 16963 -1 : Pipe Joints and Elements for HDPE Pressure Pipelines , Types 1 and 2 Pipe Bends of Segmental Construction for Butt-Welding Dimensions

DIN 16963 - 2 : Pipe Joints assemblies and fittingd for types 1 and 2 HDPE pressure pipes , Tees and Branches produced by segment inserts and necking for butt welding Dimensions

DIN 16963 - 3: Pipe Joints and elemnts for HDPE Pressure pipelines , Type 1 and 2 Pipe Bends for Butt Welding Dimensions

DIN 16963 - 4 : Pipe joints assemblies and fittings for HDPE Pressure pipes , Adaptors for fusion jointing, flanges and sealing elemnts Dimensions

DIN 16963 - 5 : Pipe Fittings and Joints assemblies for PE80 and PE100 Polyethylene pressure pipes , general quality requirments and testing

DIN 16963 - 6 : Pipe Fittings and Joints assemblies for HDPE Pressure pipes , Injection moulded fittings for butt welding Dimensions

DIN 16963 - 7 : Pipe joints assemblies and fittings for HDPE pressure pipes , Fittings for resistance welding Dimensions

DIN 16963 - 9 : Pipe joints and Elemnts for HDPE pressure pipelines , Type 1 and 2 Injection Moulded Tee pieces for Socket-Welding Dimensions

DIN 16963 - 10 : Pipe joints and Elemnts for HDPE pressure pipelines , Type 1 and 2 Injection Moulded Tee pieces for Socket-Welding Dimensions

DIN 16963 - 11 : Pipe fittings and joints assemblies for pressure pipes made from type PE 80 and PE 100 Polyethylene , Dimensions of Bushings, flanges and sealing elements, for socket welding

DIN 16963 - 14 : Pipe Joints assemblies and fittings for types 1 and 2 HDPE pressure pipes , Injection moulded reducers and nipples for socket welding Dimensions

DIN 16963 - 15 : Pipe Joints assemblies and fittings for HDPE Pressure pipes, pipe couplings , Dimensions

DIN 19535 - 1 : HDPE Pipes and Fittings for hot water resistant drains and sewers inside buildings, Dimensions

DIN 19537 - 1 : HDPE Pipes and fittings for drains and sewers , Dimensions

DIN 19537 - 2 : HDPE Pipes and fittings for drains and sewers , Technical delivery conditions

DIN 19537 - 3 : Prefabricated HDPE manholes for use in sewerage systems , Dimensions and technical delivery conditions

DIN 19560 - 10 : Polypropylene (PP) pipes and fittings for hot water resistant wate and soil discharge systems inside buldings , part 10 : fire behavior, quality control and installation

DIN EN 1329 -1 : Plastics piping systems for soil and waste discharge (low and high temperature) within the building structure – Unplasticized poly (vinyl chloride) (PVC-U) Part 1: Specifications for pipes, fittings and the system

DIN EN ISO 1167 - 4 : Thermoplastics pipes, fittings and assemblies for the conveyance of fluids – Determination of the resistance to internal pressure –Part 4: Preparation of assemblies - ISO 1167-4:2007

DIN 4279 - 7 : Testing of pressure pipelines for water by internal pressure , Pressure pipes made of rigid PVC

DIN 8061 : Unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U) pipes – General quality requirements and testing

DIN 8062 : Unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U) pipes – Dimensions

DIN 8063 -1 : Pipe joint assemblies and fittings for unplasticized polyvinyl chloride (U-PVC) Pressure pipelines , Dimensions of socket bends

DIN 8063 - 2 : Pipe joints and pipe Fittings for pipes under pressure made of unplasticized polyvinyl chloride , Bends Made by Injection Moulding for Bonding Dimensions

DIN 8063 - 4 :Pipe Joint assemblies and fittings for unplasticized polyvinyl chloride (U-PVC) Pressure pipes , Bushings , Flanges , seals , Dimensions

DIN 8063 - 5 :Pipe fittings and joint assemblies for unplasticized polyvinyl choride (U-PVC) pressure pipes , part 5 : General quality requirements and testing

DIN 8063 - 11 :Pipe Joints and pipe fittings for pipes under pressure made of Unplasticized Polyvinyl Chloride (Rigid PVC) , Sockets Wiyh Primary Element of Copper-Zink Alloy (Brass) for Bonding,Dimensions

DIN 8063- 12 :Pipe Joint assemblies and fittings for unplasticized polyvinyl chloride (U-PVC) pressure pipelines , Dimensions of Flanged and socket Fittings

DIN 16874 : High density polyethylene (HDPE) Pipes and Fittings for Cable ducting , Dimensions and technical delivery conditions

DIN 16970 : Adhesives for Bonding pipes and pipe system elemnts of PVC General quality requirements and testings

DIN 19531-10 : U-PVC Pipes and Fittings for drainage systems inside buildings , Part 10 : Fire behaviour, quality control and installation

DIN EN 921 : Thermoplastics pipes , determination of resistance to internal pressure at constant temperature

DIN EN 1555 - 5 : Plastics piping systems for the supply of gaseous fuels – Polyethylene (PE) – Part 5: Fitness for purpose of the system

DIN EN ISO 8062 - 3 : Geometrical Product Specifications (GPS) – Dimensional and geometrical tolerances for moulded parts – Part 3: General dimensional and geometrical tolerances and machining allowances for castings - ISO 8062-3:2007

  منبع : پارس اتیلن کیش

استانداردهای ISO

 

سازمان بين‌المللي استاندارد ISO با هدف يكپارچه سازی تدوين استاندارد در سراسر جهان و ايجاد تسهيلات در تجارت بين‌المللي و همچنین حمايت از توليدكننده و مصرف‌كننده و توسعه همكاريهاي علمي تكنولوژيكي اقتصادي در ژنو  به تاریخ 24 فوريه 1947 و  با عضويت 25 كشور به فعالیت خود را آغاز نمود. پس از آن با پیوستن تدريجي دیگر كشورهاي جهان اعضای اين سازمان به 132 کشور رسید.  موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران نیز یکی از اعضاي اصلي این سازمان میباشد که به مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی پرداخته است. استانداردهای این سازمان در حال حاضر به 11950 مورد رسیده که این مقدار توسط 2856 کمیته تدوین و بررسی شده است.

 

استانداردهای ایزو و کیفیت

 

اینکه با چه ابزار و با چه نظام و قاعده ای میتوان کیفیت محصول و خدمات را تضمین کرد همگی در استانداردهای تضمین کیفیت پنهان است. سازمان بین المللی استاندارد برای رفع نیاز شرکتها، استانداردهای مختلفی را تعریف کرده است که از جمله معروفترین آنها ایزو9000 بوده و موج آن تعداد زیادی شرکتها ایرانی را فرا گرفته است. البته لازم به ذکر است که استاندارد ایزو با استاندارهای تضمین کیفیت معنای متفاوتی را دارد ولی  در ایران همچنان بسیاری از مردم و مدیران این دو استاندارد را با هم اشتباع میگیرند.

تفاوت استانداردهای « تضمین کیفیت » با استانداردهای « کیفیت محصول » بر میگردد به دید کلی ما به کیفیت شرکت و محصول مورد نظرمان. معمولا منظور از استانداردهای محصول حداقل مشخصه های فنی لازم برای کیفیت مورد درخواست است . درحالیکه استانداردهای تضمین کیفیت حداقل الزامات کیفی لازم در همه ابعاد شرکت و فرایندهای آن را نشان می دهند. مثلا استاندارد محصول مشخصه های محصول مورد نظر ما را از نظر ، استحکام ، دوام و ... تعیین میکند تا حداقل کیفیت قابل قبول را داشته باشد. اما استاندارد تضمین کیفیت تنها بر عوامل تاثیرگذار بر کیفیت  که میباید از طریق فرآیندهای مختلف مثل تولید ، طراحی و خرید انجام میگیرد، تاکید میکند.

سایت صنعت پلی اتیلن به گرداوری کلیه استانداردهای پلیمر و پلی اتیلن  در این زمینه پرداخته است 

 

استاندارد ISO

ISO 4427 : Polyethylene (PE) pipes for water supply - specifications

ISO 4427-1 :Plastics piping systems — Polyethylene (PE) pipes and fittings for water supply — Part 1: General

ISO 4427-1 :Plastics piping systems — Polyethylene (PE) pipes and fittings for water supply — Part 1: General TECHNICAL CORRIGENDUM 1

ISO 4427-2 :Plastics piping systems — Polyethylene (PE) pipes and fittings for water supply — Part 2: Pipes

ISO 4427-3 : Plastics piping systems — Polyethylene (PE) pipes and fittings for water supply — Part 3: Fittings

ISO 4437 : Buried polyethylene (PE) pipes for the supply of gaseous fuels- Metric series - specifications

ISO 442-2 : Plastics piping systems — Polyethylene (PE) pipes and fittings for water supply — Part 2:Pipes

ISO 1969 : Fibre Ropes - polyethylene - 3- and 4 strand ropes

ISO 2268 : Surface active agents (non Ionic) -Determination of polyethylene glycols and non ionic active matter (Adducts)-Weibull method

ISO 3458 : Assembled joints between fittings and polyethylene (PE) Pressure pipes - test of leakproofness under internal pressure

ISO 3459 : Polyethylene (PE) Pressure pipes - joints assembled with mechanical fitting- Internal under-Pressure test method and requirment

ISO 3501 : Assembled joints between fittings and polyethylene )PE) pressure pipes- Test of resistance to pull out

ISO 3503 : Assembled joints between fittings and polyethylene (PE) pressure pipes-Test of leakproofness under internal pressure when subjected to bending

ISO 3633 : UPVC pipes and fittings for soil and wasfe discharge (low and hightemperature) Systems inside buildings - Specifications

ISO 3663 : Polyethylene (PE) pressure pipes and fittings, metric series - Dimensions of flanges

ISO 4059 : polyethylene (PE) pipes - pressure drop in Mechanical pipe-jointing systems - method of test and requirments

ISO 6402-2 : Plastics -Acrylonitrile styrene acrylate (ASA), acrylonitrile (ethylene propylene diene) styrene (AEPDS) and acrylonitrile (Chlorinated polyethylene) styrene (ACS) moulding and extrusion materials , Part 2: Preparation of test speciments and detemination of properties

ISO 7214 : Cellular Plastics - Polyethylene - Methods of test

ISO 8005-3 : Polyethylene fittings for use with polyethylene pipes for the supply of gaseous fuels - metric series - Specifications , Part 3: Electrofusion fittings

ISO 8180 : Ductile iron pipes - polyethylene sleeving

ISO 8283-2 : Plastics pipes and fittings - Dimensions of sockets and spigots for discharge systems inside buildings , Part 2: Polyethylene

ISO 8770 : Plastics piping systems for soil and waste discharge (Low and high temperature) inside buildings - Polyethylene

ISO 8772 : High density Polyethylene (HDPE) pipes and fittings for buried drainage and sewerage systems -Specifications

ISO 8796 : Polyethylene PE 32 and PE 40 pipes for irrigation laterals — Susceptibility to environmental stress cracking induced by insert-type fittings — Test method and requirements

ISO 9625:Mechinal Joint fittings for use eith polyethylene pressure pipes for irrigation purposes

ISO 10933 : Polyethylene (PE) valves for gas distribution systems

ISO 11413 : Plastics pipe and fittings - preparation of test piece assemblies between a polyethylene (PE) pipe and an electrofusion fitting

ISO 11414 : Plastics pipes and fittings - preparation of polyethylene (PE) pipe / pipe or pipe/fitting test piece assemblies by butt fusion

ISO 13460 : Agricultural irrigation equipment - plastics saddles for polyethylene pressure pipes

ISO 13480 : polyethylene pipes - resistance to slow crack growth - Cone test method

ISO 13761 : Plastics pipes and fittings - pressure reduction factors for polyethylene pipeline systems for use at temperatures above 20 C

ISO 13954 : Plastics pipes and fittings - peel decohesion test for polyethylene (PE) electrofusion assemblies of nominal outside diameter greater than or equal to 90 mm

ISO 13955 : Plastics pipes and fittings - crushing decohesion test for polyethylene (PE) electro fusion assemblies

ISO 13957 : Plastics pipes and fittings - polyethylene (PE) tapping tees - Test method for impact resistance

ISO 14236 : Plastics pipes and fittings - mechanical joint compression fittings for use with polyethylene pressure pipes in water supply systems

ISO 14531 - 2 : Plastics pipes and fittings - Crosslinked polyethylene (PEX) pipe systems for the conveyance of gaseous fuels - Metric series- Specifications , Part2 : Fittings fir heat fusion jointing

ISO 15875-1 : Plastics piping systems for hot and cold water installations - Crosslinked polyethylene (PEX) ,Part 1: General

ISO 15875-2 : Plastics piping systems for hot and cold water installations - Crosslinked polyethylene (PEX) ,Part 2: Pipes

ISO 15875-3 : Plastics piping systems for hot and cold water installations - Crosslinked polyethylene (PEX) ,Part 3: Fittings

ISO 15875-5 : Plastics piping systems for hot and cold water installations - Crosslinked polyethylene (PEX) ,Part 5: Fitness for purpose of the system

ISO 16241 : Notch tensile test to measure the resistance to slow crack growth of polyethylene materials for pipe and fitting products-PENT

ISO 161-1 : Thermoplastics pipes for the conveyance of fluids - Nominal outside diameters and nominal pressures , Part 1:Metric Series

ISO 264 :Unplasticized Polyvinyl chloride (PVC) Fittings With plain Sockets for pipes under pressure -laying length-Metric series

ISO 727 : Fittings of unplasticized polyvinyl chloride (UPVC),chlorinated polyvinyl chloride (CPVC) or acrylonitrile/butadiene/styrene (ABS) with plain socjets for pipes under pressure - Dimensions of sockets - Metric series

ISO 727-1 : Fittings made from unplasticized poly(vinyl chloride)(UPVC), chlorinated poly vinyl chloride (CPVC) or acrylonitrile/butadiene/styrene (ABS) with plain sockets for pipes under pressure, Part 1: Metric Series

ISO 727-2 : Fittings made from unplasticized poly(vinyl chloride)(UPVC), chlorinated poly vinyl chloride (CPVC) or acrylonitrile/butadiene/styrene (ABS) with plain sockets for pipes under pressure, Part 2: Inch Based series

ISO 1167 : Thermoplastics pipes for the conveyance of fluids-Resistance to internal pressure - test method

ISO 1167-1 :Thermoplastics pipes, fittings and assemblies for the conveyance of fluids — Determination of the resistance to internal pressure — Part 1: General method

ISO 1167-2 : Thermoplastics pipes, fittings and assemblies for the conveyance of fluids — Determination of the resistance to internal pressure — Part 2: Preparation of pipe test pieces

ISO 3663 : Polyethylene (PE) Pressure pipes and fittings, Metric series , Dimensions of flanges

ISO 4433-1: Thermoplastics Pipes - Resistance to liquid chemicals - Classification , Part 1 : Immersion test method

ISO 4433-2: Thermoplastics Pipes - Resistance to liquid chemicals - Classification , Part 2 : Polyolefin pipes

ISO 4433-3: Thermoplastics Pipes - Resistance to liquid chemicals - Classification , Part 3 : Upvc,Hi-PVC , CPVC

ISO 4433-4: Thermoplastics Pipes - Resistance to liquid chemicals - Classification , Part 4 : poly (vinylidene fluoride)(PVDF) pipes

ISO 4433-COR1: Buried polyethylene (PE) pipes for the supply of gaseous fuels — Metric series — Specifications ,TECHNICAL CORRIGENDUM 1

ISO 9080 : Plastics piping and ducting systems — Determination of the long-term hydrostatic strength of thermoplastics materials in pipe form by extrapolation

ISO 9623 : PE/metal and PP/metal adaptor fittings for pipes for fluids under pressure - Design lengths and size of threads- Metric Series

ISO 9624 : Thermoplastics pipes for fluids under pressure-Mating dimensions of flange adapters and loose backing flanges

ISO 12162 : Thermoplastics materials for pipes and fittings for pressure applications — Classification, designation and design coefficient

ISO 12167-1 : Plastics pipes and fittings — Equipment for fusion jointing polyethylene systems — Part 1: Butt fusion

ISO 12167-2 : Plastics pipes and fittings — Equipment for fusion jointing polyethylene systems — Part 2: Electrofusion

ISO 12167-3 : Plastics pipes and fittings — Equipment for fusion jointing polyethylene systems — Part 3:Operator`s badge

ISO 12167-4 : Plastics pipes and fittings — Equipment for fusion jointing polyethylene systems — Part 4:Traceability coding

ISO 13477 : Thermoplastics pipes for the conveyance of fluids — Determination of resistance to rapid crack propagation (RCP) — Small-scale steady-state test (S4 test)

ISO 13478 : thermoplastics pipes for the conveyance of fluids Determination of resistance to rapid crack propagation (RCP) - Full scale test

ISO 13479 : Polyolefin pipes for the conveyance of fluids — Determination of resistance to crack propagation — Test method for slow crack growth on notched pipes

ISO 13480 : Polyethylene pipes - resistance to slow crack growth-Cone test method

ISO 13761 : Plastics pipes and fittings - pressure reduction factors for polyethylene pipeline systeme for use at temperatures above 20 C

ISO 14236 : Plastics pipes and fittings — Mechanicaljoint compression fittings for use with polyethylene pressure pipes in water supply systems

ISO 10358 - TR : Plastic pipes and fittings-Combined chemical-resistance classification table

ISO 10837 - TR : Determination of the thermal stability of polyethylene (PE) for use in gas pipes and fittings

ISO 11295 - TR : techniques for rehabilitation of pipeline systems by the use of plastics pipes and fittings

ISO 11647 - TR : Fusion Compatibility of polyethylene (PE) pipe and fittings

ISO 13950 - TR : Plastics Pipes and fittings - Automatic recognition systems for electrofusion

 منبع : پارس اتیلن کیش

 

استانداردهای AWWA

 

استاندارد AWWA  مخفف عبارت American Water Work Association میباشد

استاندارد AWWA

، استاندارد انجمن امور کار و آب آمریکا یک موسسه غیر انتفایی است که در سال 1881 تاسیس گردید . این انجمن در واقع مهمترین منبع در جهان محسوب میشود ، AWWA  با حدود 50 هزار عضو و با هدف بهبود بهداشت عمومی، حفاظت از محیط زیست، تقویت اقتصاد و افزایش کیفیت زندگی ما فعالیت میکند .

تعدادی از استاندارهای AWWA  در خصوص لوله پلی اتیلن و لوله GRP  میباشد که از جامعترین استانداردها در این زمینه میباشد ، و مباحث کاملی را در خصوص روشهای تولید، حمل ، نصب و تستهای کنترل کیفی لوله پلی اتیلن و لوله های GRP است . علاوه بر این استاندارهای در رابطه با لوله های فایبر گلاس و کاربردهای آن معرفی شده است.

این استانداردها که با صنعت پلیمر و پلی اتیلن در ارتباط است در اینجا گرداوری شده است .

 

 

AWWA ANSI C 900 (2007) : Polyvinyl Chloride (PVC) Pressure Pipe and Fabricated Fittings, 4 In. Through 12 In. (100 mm Through 300 mm), for Water Transmission and Distribution

AWWA C905 (2010) : Polyvinyl Chloride (PVC) Pressure Pipe and Fabricated Fittings, 14 In. Through 48 In. - 350 mm Through 1,200 mm

AWWA M23 (2002) : PVC Pipe - Design and instalation

 منبع : پارس اتیلن کیش

زیر مجموعه ها

Social Icons

polyethylene industry

سایت صنعت پلی اتیلن دانشنامه و پایگاهی با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت لوله پلی اتیلن را برای استفاده عموم گردآوری نموده به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت لوله پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای دانشنامه لوله پلی اتیلن مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.