تعریف پلی اتیلن

پلی اتیلن از انواع پلیمرهای گرمانرم می‌باشد بدین معنا که این ماده با رسیدن به نقطه ذوب خود به حالت مایع و با رسیدن به نقطه انجماد به حالت جامد تبدیل می‌شود. پلی اتیلن سنتز شیمیایی اتیلن است که معمولا از ترکیب نفت خام و گازهای طبیعی به وجود می‌آید. برخی از نام‌های غیر رسمی آن polythene یا polyethylyne می باشد، علاوه بر این به اختصار PE نیز نامیده می‌شود. پلی اتیلن اکثرا در جهت ساخت ترکیبات پلاستیکی استفاده می‌شود تا به صورت خالص مورد استفاده قرار گیرد. 

پلی اتیلن با این که در طیف وسیعی از مصارف گوناگون استفاده شود می‌تواند برای انسان و محیط زیست نیز آسیب رسان باشد اما با بازیافت و مصرف پلی اتیلن جهت اقلام مناسب این تهدید و تجزیه ناپذیری را میتوان به نقطه قوت پلی اتیلن بدل نمود . به عنوان مثال پلی اتیلن را در تولید انواع لوله میتوان استفاده کرد و طول عمر این لوله‌ها در حدود 100 سال است و با این طول عمر از استفاده از منابع دیگر جلوگیری نمود همچنین منافع جانبی اعم از تولید محصولات مناسبتر که پرتی ندارند نیز نام برد.

پلی اتیلن بعد از تبدیل شدن به محصول و پس از طی نمودن عمر مفید به راحتی بازیافت میشود و مجددا به چرخه مصرف باز گردانده میشود و از این رو پلی اتیلن میتواند برای محیط زیست مناسب و سودمند نیز باشد.

پلی اتیلن انواع گوناگون دارد که هر کدام از این انواع, دارای گریدهای مختلفی است که جهت بررسی آنها به صفحه انواع پلی اتیلن مراجعه نمائید. انواع پلی اتیلن را میتوان در انواع کلی زیر طبقه بندی نمود :

  • HDPE یا پلی اتيلن سنگين
  • LDPE یا پلی اتيلن سبك 
  • LLDPE یا پلی اتيلن خطي با دانسيته پايين
  • MDPE یا پلی اتیلن با چگالی متوسط
  • UHMWPE یا پلی اتیلن با چگالی بسیار بالا
  • VLDPE پلی اتیلن خیلی سبک
  • PET یا پلی اتیلن ترفتالات
  • COPOLYMERSکوپلیمرهای اتیلن -ونیل استر
  • PEX پلی اتیلن با اتصالات عرض
  • PERT پلی اتیلن مقاوم به گرما

مواد پلی اتیلن بالا که نام برده شد , هر کدام شامل ده‌ها گرید و زیر مجموعه هستند که هر کدام از آنها جهت منظوری از تولیدات است و همچنین گرید پلی اتیلن به شیوه‌ی تولید محصول نیز بستگی دارد. گرید مواد پلی اتیلن جهت قالب گیری بادی با مواد تزریقی متفاوت است.

حدود 60 پليمر بسيار مهم تاكنون به بازار عرضه شده كه مشتقات آنها به بيش از 2000مورد مى‌رسد و كماكان در حال افزايش است. پلی‌اولفين‌ها پليمرهاى گرما نرم با خواص تقريبا مشابه و فرمولاسيون نزديك به هم هستند كه انواع معروف آنها پلى اتيلن ها، پلي پروپيلن ها و پلى بوتيلن ها مى‌باشند كه در صنايع لوله پلی اتیلن ،كاربرد فراوانترى دارند.

پلی اتیلن

Social Icons

polyethylene industry

سایت صنعت پلی اتیلن دانشنامه و پایگاهی با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت لوله پلی اتیلن را برای استفاده عموم گردآوری نموده به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت لوله پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای دانشنامه لوله پلی اتیلن مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.