آبیاری و زهکشی

لوله پلی اتیلن زهکش


زهکشی در لغت به معنی خارج کردن آب اضافی از زمین می‌باشد که یکی از کارهایی است که تقریبا از دویست سال قبل مرسوم بوده است. آب از زمین بطور طبیعی خارج می‌شود ولی جهت تسریع این عمل از زهکشی  استفاده می‌شود.

 

مهمترین کاربرد زهکشی

 یکی ازمهمترین موارد کاربردهای لوله زهکشی در اراضی کشاورزی به منظور خارج نمودن آب اضافی حاصل از آبیاری یا بارندگی می باشد که جهت ایجاد توازنی مناسب بین آب و اکسیژن خاک از یک سیستم زهکش زیر زمینی استفاده می‌شود.

 

در اراضی کشاورزی به منظور خارج ساختن آب اضافه حاصل از آبیاری یا بارندگی

 

در نتیجه استفاده از یک سیستم زهکش زیر زمینی، توازن خوبی بین آب و اکسیژن خاک ایجاد می گردد.این امر باعث بهبود رشد گیاه و در نتیجه افزایش تولید محصول می شود.در اراضی کشاورزی که به دلایل مختلف خاک آنها شور یا قلیایی گردیده است.در اراضی پس از انجام آبشویی نیاز به خارج کردن آب حاوی املاح مضر برای خاک و گیاه می باشد که با لوله های زهکش مشبک انجام می گردد.

 

 

سایر کاربردهای زهکشی

 جهت خارج نمودن سریع آب باران یا آب آبیاری در زمین های ورزشی یا تفریحی زهکشی بهترین روش می‌باشد که با این عمل از آسیب دیدن این زمین‌ها جلوگیری شده و امکان استفاده بیشتر و بهتر از آن رمین‌ها فراهم می‌گردد.

 

اطراف ساختمانها، پل ها، جاده ها
آب زیاد در یک زمان کوتاه می تواند حالت بسیار خطرناکی را در اطراف یک ساختمان و یا پل به وجود آورد.در جاده ها مهمترین عامل تخریب سطح جاده وجود آب اضافه حاصل از بارندگی یا آب زیر سطحی می باشد که عمدتاً در زمستان باعث یخ زدگی سطح جاده می شود. این یخ زدن جدا از به وجود آوردن حوادث مختلف، عامل مهمی در تخریب سطح جاده می باشد.

زمین های ورزشی یا تفریحی
در این گونه زمین ها برای خارج کردن سریع آب باران یا آب آبیاری، لوله زهکش بهترین روش می باشد.در نهایت با زهکشی سریع از آسیب به این زمین ها جلوگیری شده و امکان استفاده بیشتر و بهتر از آنها فراهم می گردد.

 

دلایل استفاده از زهکش زیر زمینی

 آب به عنوان یک ماده حیات بخش درهر جایی که انسان زندگی کند مورد نیاز می باشد. اما زیاد بودن یا ماندن بیش از حد در خلل و فرج خاک باعث به وجود آمدن حالت ماندآبی می شود.

 

 

Social Icons

polyethylene industry

سایت صنعت پلی اتیلن دانشنامه و پایگاهی با گستره‌ی وسيع و متغير از موضوعات مرتبط به صنعت لوله پلی اتیلن را برای استفاده عموم گردآوری نموده به طوری که تمامی اطلاعات ، جديد و قابل اعتماد بوده و همچنین امکان جستجو بر اساس سرفصل‌ها ، زيربخش ها و متنهای مورد نظر نیز وجود دارد . علاوه بر این کاربران میتوانند عضو سایت صنعت لوله پلی اتیلن شده و خود را به نویسنده حرفه‌ای دانشنامه لوله پلی اتیلن مبدل نموده و مطالب خود را در بخش‌ مقالات، انجمنهای تخصصی و وبلاگ سایت منتشر نمایند.